Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în primul tur la US Open de Andrea Petkovic

Mihaela Buzărnescu (31 de ani, nr.129 WTA) a fost eliminată în primul tur  la US Open, după ce  a pierdut în două seturi, 6-3, 6-4, în fața sportivei din Germania Andrea Petkovic (31 de ani, nr. 88 WTA), după o oră și 38 de minute de joc.

27 August 2019, 18:59 (actualizat 27 August 2019, 21:14) Știrile TVR |
Mihaela Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu a fost condusă cu 4-0 în primul set, a revenit câștigând 3 gameuri la rând, însă nu și-a făcut serviciul pentru a egala și nemțoaica a închis setul la 6-3.

Petkovic a început cu break și setul al doilea și s-a distanțat la 2-0, însă Mihaela a reușit să egaleze. Și-a făcut apoi serviciul și a  preluat conducerea, pentru prima dată în meci.

S-a mers cu serviciul până la 4-4, când jucătoarea din Germania a reușit break-ul.  Și-a făcut apoi serviciul pentru a încheia setul și meciul cu 6-4.

Mihaela Buzărnescu a încasat un cec în valoare de 58.000 de dolari și 10 puncte în clasamentul WTA, după primul tur jucat la US Open.