Mihaela Buzărnescu a ajuns în turul al doilea la Roma (WTA), după abandonul Jelenei Ostapenko, la scorul de 6-2, 5-4

Mihaela Buzărnescu
14 mai 2019, 18:49

Ostapenko (21 ani, 27 WTA) a renunţat să mai joace în ghemul cu numărul zece din setul secund, la 15-0 pentru Mihaela, pe serviciul letonei. Mai întâi Ostapenko a cerut să vină medicul, iar apoi după o serie de discuţii cu ”trainerul” şi cu arbitra de scaun a abandonat, după o oră şi 15 minute de la startul partidei, acuzând stări de ameţeală.

Buzărnescu (31 ani, 29 WTA) a dominat clar primul set, adjudecat cu 6-2, şi a evoluat bine şi în actul secund, deşi şi-a pierdut serviciul o dată.

Scorul meciurilor directe este egal acum, 2-2, după ce Buzărnescu a câştigat la Doha anul trecut, iar Ostapenko s-a impus în 2018 la Wimbledon şi anul acesta tot la Doha.

Pentru Buzărnescu aceasta este cea mai importantă victorie din 2019, în faţa unei adversare din top 30.

Românca şi-a asigurat un cec de 15.330 euro şi 60 de puncte WTA. În turul al doilea, Buzărnescu o va înfrunta pe germanca Julia Goerges (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, care a dispus de taiwaneza Su-Wei Hsieh cu 6-3, 6-4.