Mihaela Buzărnescu și Alexandra Dulgheru s-au calificat în turul al doilea la Roland Garros

28 mai 2018, 16:03

Buzărnescu, aflată la  prima participare direct pe tabloul principal la Roland Garros și cap de serie 31, a câștigat meciul după o oră şi 26 de minute.

Jucătoarea noastră a reușit în acest  meci 18 lovituri direct câștigătoare și a comis 23 de erori neforţate, în timp ce  King aavut  12 lovituri direct câştigătoare şi a  29 de erori neprovocate.

Pentru această performanță,  Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 79.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

În turul secund, românca o întâlnește pe suedeza Rebecca Peterson (22 ani, 96 WTA), care a trecut în primul tur de de taiwaneza Su-Wei Hsieh cu 6-4, 6-3.

Mihaela a câştigat ambele confruntări cu Peterson, cu 6-2, 6-2, anul trecut, în sferturile turneului ITF de la Versmold (Germania, 60.000 dolari), şi anul acesta în sferturile turneului ITF de la Midland (SUA, 100.000 dolari), cu 7-6 (5), 4-6, 6-3.

La rândul ei, Alexandra Dulgheru (28 ani, 160 WTA), venită din calificări, a reuşit să încline balanţa după trei ore şi 10 minute de joc efectiv cu McHale (26 ani, 85 WTA), după ce meciul a fost întrerupt duminică seara din cauza întunericului, când scorul era 1-1 la seturi.

Alexandra, care anul trecut nu a trecut de calificări la Paris, a reuşit un break capital în setul decisiv la scorul de 4-3 şi a încheiat conturile la a patra sa minge de meci, după ce a salvat în ultimul ghem şi două mingi de break.

Românca şi-a asigurat un cec de 79.000 de euro şi 110 puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe Anett Kontaveit (22 ani, 24 WTA), un duel în premieră.