Miami: Irina Begu, învinsă de Bianca Andreescu după ce a condus cu 6-4, 5-1 şi a ratat o minge de meci. Monica Niculescu s-a calificat în turul doi

22 martie 2019, 10:44

Campioana de la Indian Wells a învins-o pe Irina Begu după un meci  cu  răsturnări spectaculoase de scor. Irina Begu și-a adjudecat primul set cu 6-4. Românca a început bine jocul și a condus cu 2-0 în primul set, apoi Andreescu a restabilit egalitatea, 2-2, dar Irina a reușit un nou break și s-a desprins la 4-2, câștigând primul act cu 6-4.

Jucătoarea de 18 ani  a început slab setul al doilea. Și-a pierdut serviciul de trei ori și a fost condusă cu 5-1. Revelația acestui sezon în circuitul WTA a reușit o revenire incredibilă, a salvat o minge de meci și s-a impus la tie-break, cu 7-2. Soarta partidei s-a schimbat după ce Andreescu s-a consultat cu antrenorul său.

În decisiv, jucătoarea canadiană a început foarte bine, cu 2-0, a avut apoi 3-1 şi 4-2, a reuşit un nou break şi a încheiat apoi setul cu 6-2.

Irina Begu a pierdut de două ori în faţa Biancăi Andreescu în decurs de două săptămâni, ea fiind învinsă şi în primul tur la Indian Wells, cu 6-7 (3), 6-3, 6-3. Irina a obţinut o victorie în primul lor duel, anul trecut, la Cluj-Napoca, în Fed Cup, cu 6-3, 6-7 (4), 6-2.

În turul următor, Andreescu va întâlni o altă revelație, tânăra americancă Sofia Kenin.

La rândul ei, jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea al turneului WTA de la Miami după ce a  învins-o în două seturi, 6-1, 6-2, pe slovena Tamara Zidansek.  Niculescu (31 ani, 138 WTA), venită din calificări, s-a impus în mai puţin de oră de joc, asigurându-şi un cec în valoare de 26.430 dolari şi 65 de puncte WTA. Ea o va înfrunta în meciul următor pe spaniola Garbine Muguruza, favorita numărul 20.

Monica Niculescu a întâlnit-o o singură dată pe Muguruza (25 ani, 17 WTA) până acum, în 2016, în optimi la Linz, iberica impunându-se cu 6-1, 6-1.

Americanca Taylor Townsend va fi adversara Simonei Halep în turul secund după ce a trecut de suedeza Johanna Larsson cu 6-1, 6-2. Halep şi Townsend (22 ani, 96 WTA) s-au mai înfruntat de două ori, românca având câştig de cauză de fiecare dată, cu 6-4, 6-1 în 2017 în turul al doilea al Cincinnati şi cu 6-3, 6-1 anul trecut în turul secund la Roland Garros.