CHAMPIONS LEAGUE

Messi&Co, blocaţi în infernul de pe San Siro: Milan - FC Barcelona 2-0 / Galatasaray - Schalke 1-1

Ultima seară a optimilor din Liga Campionilor a programat două partide extrem de interesante, la Milano şi Istanbul: Milan - Barcelona şi Galatasaray - Schalke 04.

Ambele partide au fost  transmise, în format LIVE TEXT, pe TVRnews.ro începând cu ora 21:45.

20 Februarie 2013, 21:21 (actualizat 21 Februarie 2013, 00:20) |
Champions League

AC Milan a reuşit una din marile surprize ale competiţiei de până acum, reuşind să se impună pe teren propriu, în faţa Barcelonei, scor 2-0(0-0). "Diavolii" lui Silvio Berlusconi au făcut o partidă mare, reuşind să blocheze perfect maşina de pase a catalanilor.

Aproape incredibil pentru o echipă ca Barcelona este faptul că spaniolii nu au tras decât două şuturi pe poartă în timpul celor 90 de minute. În aceste condiţii, victoria gazdelor, mult mai exacţi şi mai motivaţi, a fost logică, golurile lui Boateng '56 şi Muntari '80 venind firesc.

Faulturi suferite 12-15

AC Milan: Abbiati - Abate, Mexes, Zapata, Constant - Ambrosini, Montolivo, Muntari - Boateng, Pazzini (Niang '75), El Shaarawy (Traore '88). Antrenor: Massimiliano Allegri.

FC Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Pique, Puyol (Mascherano '88), Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas (Alexis Sanchez '62) - Pedro, Messi, Iniesta. Antrenor: Jordi Roura.

În celălalt meci al zilei, Galatasaray şi Schalke au încheiat nedecis, 1-1, păstrând şanse egale pentru calificarea în sferturile de finală. Turcii au deschis scorul prin Yilmaz în minutul 12, dar germanii au egalat chiar înainte de pauză prin Jones, în minutul 45.

Faulturi suferite 19-14

Galatasaray Istanbul: Muslera - Sabri Sarioglu (Umut Bulut '84), Semih Kaya, Nounkeu, Riera - Hamit Altintop (Eboue '66), Felipe Melo, Selcuk Inan, Sneijder (Amrabat '46) - Burak Yilmaz, Drogba. Antrenor: Fatih Terim.

Schalke 04: Hildebrand - Hoger, Howedes, Matip, Kolasinac - Jones, Neustadter - Farfan, Draxler (Barnetta '84), Bastos - Huntelaar (Pukki '75). Antrenor: Jens Keller.

Minutul 90+5: S-a terminat partida de la Milano, Barcelona a fost învinsă cu 2-0

Minutul 84: Schimbare la Schalke, Barnetta în locul lui Draxler

Minutul 80: GOL MILAN! Combinaţie superbă pe traseul Niang, El Sharaawy, Muntari, iar ultimul l-a executat pe Valdes

Minutul 79: Lovitură liberă periculoasă pentru Barcelona, dar Xavi trimite balonul peste poartă

Minutul 75: Modificare la Schalke, Puki în locul lui Huntelaar

Minutul 74: Schimbare la Milan, Niang în locul lui Pazzini

Minutul 73: Cu puţin înaintea ultimului sfert de oră al meciului, FC Barcelona nu a avut încă o ocazie clară

Minutul 69: Aflat cu spatele la poartă, Gianpaolo Pazzini a reluat periculos spre poarta lui Valdes, dar catalanul a prins

Minutul 68: Nounkeu( Galata) a primit cartonaşul galben

Minutul 66: A doua schimbare a lui Fatih Terim la Galata: Eboué a intrat în locul Hamit Altintop

Minutul 59: Drogba(Galatasaray) îşi încearcă norocul la poarta lui Hildebrand, dar portarul lui Schalke respinge

Minutul 59: Milan scapă pe contra-atac, dar pasa lui Kevin Prince Boateng pentru Pazzini, aflat singur în careu, a fost oprită de Puyol

Minutul 56: La faza golului, oaspeţii reclamă un henţ după ce mingea a lovit mâna lui Zapata în timp ce acesta se ferea de şutul lui Montolivo

Minutul 56: GOL AC MILAN! Kevin Prince Boateng reia în plasă o minge ricoşată din Zapata. Milan - Barcelona 1-0

Minutul 49: Noul intrat la Galata, Amrabat, a primit deja un cartonaş galben pentru un fault la Jones

Minutul 46: Meciul de la Istanbul s-a reluat cu o schimbare, Amrabat  în locul lui Sneijder la Galata

Minutul 46: A reînceput partida de la Milano

Minutul 45+2: Finalul primei reprize la Istanbul

Minutul 45: Thompson fluieră sfârşitul primei părţi din Milan - Barcelona

Minutul 45: GOL SCHALKE! Jermaine Jones egalează pentru nemţi

Minutul 36: Jones(Schalke) primeşte cartonaşul galben. Mijlocaşul va fi suspendat pentru partida retur

Minutul 35: Momente de presiune la poarta celor de la Galatasaray

Minutul 30: Meciul de la Istanbul este echilibrat, cele două echipe îşi împart egal posesia, până acum

Minutul 28: Messi pătrunde vijelios pe partea dreaptă, dar Kevin Constant l-a oprit înainte de a intra în careul de 16 metri

Minutul 24: Mexes îl faultează pe Messi şi primeşte cartonaşul galben

Minutul 19: Xavi trage de la aproximativ 25 de metri de poartă, dar Abbiati prinde în doi timpi

Minutul 17: Portarul Muslera( Galatasaray) a primit primul cartonaş galben al partidei

Minutul 15: Corner executat de AC Milan, Boateng a reluat din careu, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Valdes

Minutul 12: GOL GALATASARAY! Burak Yilmaz deschide scorul pentru turci, Gatasaray - Schalke 04 1-0!

Minutul 10: Pericol în careul lui AC Milan,  dar oaspeţii se bâlbâie şi dau ocazia italienilor să respingă

Minutul 1: Au început meciurile

Echipele de start:

Milan: Abbiati - Abate, Mexes, Zapata, Constant - Ambrosini, Montolivo, Muntari - Pazzini, Boateng, El Shaarawy. Antrenor: Masimilliano Allegri

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Puyol, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta. Antrenor: Tito Villanova

Galatasaray: Muslera - Sanoglu, Kaya, Nounkeu, Riera - Felipe Melo, Inan - Hamit Altintop, Yilmaz, Drogba, Sneijder. Antrenor: Fatih Terim

Schalke: Hildebrand - Hoger, Howedes, Matip, Kolasinac - Jones, Neustadter - Draxler,Farfan, Huntelaar, Hoger. Antrenor: Jens Keller

Două dintre cele mai laureate echipe din istoria competiţiei, AC Milan şi FC Barcelona, se întâlnesc pe San Siro, "Scala" fotbalului european.

Catalanii se deplasează pe San Siro pentru a întâlni un Milan în reconstrucţiee, care s-a calificat cu emoție dintr-o grupă cu Malaga, Zenit şi Anderlecht.

Barcelona are unul din cele mai bune sezoane în Primera, aflându-se la o distanţă considerabilă de eterna rivală Real Madrid, nu mai puţin de 16 puncte.

Partida va fi condusă la centru de o brigadă scoţiană, în frunte cu Craig Thompson.

Un meci echilibrat va avea loc şi la Istanbul, acolo unde Galatasaray-ul lui Terim dă piept cu Schalke 04, echipa lui Marica.

Turcii pleacă favoriţi mai ales ţinând cont de avantajul terenului propriu şi de transferurile realizate: Wesley Sneijder şi Didier Drogba. Galatasaray s-a calificat dintr-o grupă în care a înfruntat-o şi pe CFR Cluj.

Ca şi meciul de la Milano, şi duelul de pe Bosfor va fi arbitrat de o brigadă din Scoţia, cu William Collum la centru.