Melbourne Summer Set 2: Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului după o victorie facilă în faţa rusoaicei Varvara Graceva

Sorana Cârstea
4 ianuarie 2022, 11:07

Cîrstea (31 ani, 39 WTA) a obţinut victoria în doar 48 de minute în faţa rusoaicei.

Graceva (21 ani, 77 WTA) a câştigat doar 19 puncte în acest meci, faţă de cele 50 ale româncei.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi contra americancei Amanda Anisimova, victorioasă cu 7-6 (5), 1-6, 7-5 în faţa belgiencei Alison van Uytvanck.

Tot marţi, Irina Begu a trecut cu 7-6 (6), 6-3 pe americanca Jessica Pegula, principala favorită. Adversara Irinei în optimi va fi italianca Jasmine Paolini, care ieşit învingătoare în duelul cu Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), cu 2-6, 6-3, 6-4.