Melbourne Summer Set 1: Tenismena Gabriela Ruse a debutat cu o victorie în prima rundă a turneului

Gabriela Ruse
4 ianuarie 2022, 09:14

Deşi a comis 6 duble greşeli, Ruse (24 ani, 87 WTA) a obţinut o victorie facilă, în 67 de minute.

Ruse a învins-o pe Rodionova (32 ani, 152 WTA) şi la prima lor confruntare, în 2018, în calificări la Wimbledon, cu 5-7, 6-4, 6-4.

Ruse şi-a asigurat prin calificarea în optimi un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi probabil Simona Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită, care o are ca adversară în primul tur pe australianca Destanee Aiava (21 ani, 316 WTA). Halep a mai jucat cu Aiava în 2018, în primul tur la Australian Open, câştigând cu 7-6 (5), 6-1.

Până la eventualul meci direct, Halep şi Ruse vor juca una alături de alta, marţi, în primul tur al probei de dublu la Melbourne Summer Set 2, contra perechii Bernarda Pera (SUA)/Katerina Siniakova (Cehia), favoritele numărul doi.

Tot marţi, în primul tur la Melbourne Summer Set 1, Jaqueline Cristian o va înfrunta pe estoniana Kaia Kanepi. Sursa: Agerpres