Melbourne Summer Set 1: Jucătoarea Jaqueline Cristian, eliminată din turneu după prima rundă

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost întrecută de estoniana Kaia Kanepi, cu 6-7 (2), 7-6 (7), 6-2, marţi, în prima rundă a turneului Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale 239.477 de dolari, la capătul unui meci de mare luptă în primele două seturi.

04 Ianuarie 2022, 11:17 (actualizat 04 Ianuarie 2022, 11:21) Știrile TVR |
Jaqueline Cristian

Cristian (23 ani, 71 WTA) s-a înclinat în faţa balticei de 36 de ani (73 WTA) după două ore şi 45 de minute.

Românca a reuşit să câştige primul set cu 7-6 (2), dar al doilea a fost dominat de Kanepi în prima sa parte, estoniana conducând la un moment dat cu 5-2. Cristian a revenit formidabil şi a egalat, 5-5, a salvat o minge de set la 5-6 şi a dus setul în tiebreak. Românca a fost condusă cu 3-1 dar a întors scorul şi a ratat două mingi de meci, la 6-4, iar în cele din urmă Kanepi s-a impus cu 9-7. De remarcat că arbitrul de scaun a bulversat scorul în setul secund, pierzând şirul punctelor la un moment dat.

Jaqueline Cristian a cedat în decisiv, acuzând cele două mingi de meci ratate.

Kanepi a obţinut a treia victorie în meciurile directe, după 6-4, 6-3 în 2017 la Essen (Germania), în optimi, în 2017, şi 6-4, 6-2 în 2020, în semifinale la Istanbul.

Românca s-a ales cu un cec de 2.675 dolari şi un punct WTA.

Tot la Melbourne Summer Set 1, Gabriela Ruse a trecut marţi cu 6-3, 6-2 de australianca Arina Rodionova, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre Simona Halep şi australianca Destanee Aiava.