GIMNASTICĂ

Medalii de aur pentru Larisa Iordache, Diana Bulimar şi Adrian Muntean, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la bârnă, la Doha, în a doua zi a finalelor concursului FIG World Challenge Cup. La rândul său, Diana Bulimar a câştigat medalia de aur în competiţia de la sol, unde medalia de argint a revenit Larisei Iordache. Adrian Muntean a câştigat şi el medalia de aur la paralele în cadrul aceleiaşi competiţii, potrivit site-ului oficial al competiţiei.

29 Martie 2013, 17:15 (actualizat 29 Martie 2013, 23:22) |
Aur şi Argint pentru România la sol, FIG World Challenge Cup Doha 2013
Adrian Muntean pe prima treaptă a podiumului, în competiţia de la paralele, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la bârnă, la Doha în a doua zi a finalelor concursului FIG World Challenge Cup de la Doha, cu nota 15.500. Sportiva care a cucerit argintul, joi, la sărituri, a fost urmată de  chinezoaica Siqi Zeng (15.150) şi de britanica Gabrielle Jupp (14.450).

Diana Bulimar a câştigat medalia de aur în competiţia de la sol, cu nota 14.625, secondată de Larisa Iordache, care a câştigat medalia de argint (14.425). Româncele au fost urmate de chinezoaica Siqi Zeng (15.050).

La rândul său, Adrian Muntean a câştigat şi el medalia de aur la paralele, în cadrul aceleiaşi competiţii, cu nota 15.225, fiind urmat de nord-coreeanul Kim Hyok Jin, cu aceeaşi notă, şi de chinezul Qinhua Liao (15.000). (w500) Adrian Mun

În prima zi a finalelor concursului FIG World Challenge Cup de la Doha, Qatar, gimnastul român Flavius Koczi a câştigat medalia de aur la sol, în timp ce Larisa Iordache a fost a doua la sărituri.

FIG World Challenge Cup de la Doha este o competiţie internaţională dotată cu premii de 50.000 dolari, în cadrul căreia participă 150 de gimnaşti şi gimnaste din 36 de ţări.

Cupa Mondială de la Doha reprezintă un excelent prilej de verificare în apropiata perspectivă a Campionatelor europene de la Moscova (17-21 aprilie 2013).