Medalii de aur pentru Bianca Costea și David Popovici, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori din Peru. Bronz la 1.500 metri pentru Vlad Stancu

David Popovici Lima / FRNPM. Facebook
5 septembrie 2022, 06:59

David Popovici, deținătorul titlurilor mondiale și europene la seniori, nu putea să aibă emoții în competiția destinată juniorilor. Sportivul legitimat la CS Dinamo a înotat pe culoarul 4 în finală și a încheiat cele două lungimi de bazin în  47 sec 13/100, fiind urmat la peste două secunde de al doilea clasat, croatul Jere Hribar, 49 sec 37/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat cipriotul Nikolas Antoniou, în 49 sec 91/100.

Este al 4-lea cel mai bun timp al probei din anul 2022! Popovici bifează acum o performanță uluitoare: deține 9 dintre cei mai buni timpi ai anului la 100 de metri liber.

David deține și recordul mondial în această probă, stabilit la Europenele din această vară de la Roma, 46.86 secunde.

Bianca Costea (17 ani) a cucerit medalia de aur în proba de 50 de metri liber. În calificări ea a avut al 5-lea timp. A înotat fantastic ultimii metri și a încheiat în 25 sec 35/100 secunde, mai rapidă decât italiencele Sara Curtis, 25 sec 53/100 și Matilde Biagiotii, 25 sec 60/100.

”Nu am cuvinte, sunt foarte fericită, mi-am dorit atât de mult și sunt fericită că am reușit. Cel mai mare vis al meu ca înotătoare e să devin cea mai bună din lume și să fiu cea mai bună versiune a mea, în același timp”, a declarat Bianca Costea.

Vlad Stancu a câștigat a treia medalie la actuala ediție. După argintul la 400 de metri liber și bronzul la 800 de metri liber, sportivul legitimat la CSA Steaua a încheiat pe ultima treaptă a podiumului și epuizanta cursă de 1.500 metri liber.

Vlad a pornit bine, la jumătatea probei era umăr la umăr cu spaniolul Garach Benito și cu maghiarul Galicz. Rivalii au accelerat în lungimile finale, iar Stancu a obținut timpul de 15 min 17 sec 97/100, fiind devansat de spaniolul Carlos Garach Benito, 15 min 08 sec 14/100, şi de maghiarul Laszlo Galicz, 15 min 12 sec 71/100.

România a ocupat locul 4 în clasamentul pe medalii la Mondialele de juniori, cu 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz: medaliile de aur au fost cucerite în proba de ştafetă masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu), prin David Popovici (200 m liber, 100 m liber) şi Bianca Costea (50 m liber), argintul a fost obţinut de Vlad Stancu (400 m liber) şi de ştafeta combinată 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea), iar bronzul a fost adus de Vlad Stancu (800 m liber şi 1.500 m liber).

Premierul Nicolae Ciucă a transmis felicitări și mulțumiri inotătorilor români care au obținut rezultate excepționale la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori din Peru.