Medalie de bronz pentru Mihaela Lulea la Campionatele Mondiale de paracanoe din Portugalia

Durere și bucurie pentru Mihaela Lulea, în finala mondială la paracanoe din Portugalia. Din cauza unor crampe musculare ea a avut nevoie de ajutorul medicilor pentru a pleca de la ponton. Mihaela Lulea a cucerit medalia de bronz în proba de KL3, pe 200 m.

25 August 2018, 14:00 (actualizat 25 August 2018, 14:50) |
După cursa de bronz, a avut nevoie de ajutorul medicilor

Mihaela Lulea a sfidat handicapul și a ajuns una dintre cele mai bune caiaciste din lume.

De 6 ani este în topul competițiilor mondiale și europene la paracanoe: a câștigat 11 medalii.

În finala din Portugalia a avut un adversar în plus: crampele musculare.

Mihaela Lulea a rămas fără un picior la 12 ani după ce a mușcat-o un urs, iar sportul i-a schimbat viața.

Din 2012, când a câștigat aurul European, a urcat pe podium la fiecare ediție. Iar la mondiale este al patrulea bronz.

Regretul său este că la Jocurile de la Rio a fost la un cioc de barcă de medalie.