JUDO

MEDALIE DE BRONZ pentru Loredana Ohâi, la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi

Judoka Loredana Ohâi și-a trecut în palmares medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi, la categoria 57 de kilograme, în urma unui duel câștigat prin ippon în faţa sârboaicei Jovana Rogic, cea care o învinsese în optimile de finală pe Corina Căprioriu.

Acesta este al doilea rezultat internațional notabil al sportivei de 23 de ani, după argintul de la Belgrad, de la sfârșitul lunii speptembrie, într-o etapă de European Cup.

30 Octombrie 2015, 21:10 (actualizat 30 Octombrie 2015, 21:12) |
Loredana Ohâi / FOTO: SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO

La Grand Slam-ul de la Abu Dhabi, Ohâi a învins-o în primul tur pe unguroaica Hedvig Karakas, medaliată cu argint la Jocurile Europene de la Baku, și în fața căreia pierduse anul trecut la Montpellier și La Havana, iar în 2013 la Budapesta, în optimi a trecut de poloneza Arleta Podolak, pe care o mai învinsese în acest an și la Astana, iar în sferturi s-a impus în faţa austriecei Sabrina Filzmoser, de care mai trecuse în acest an și la Tbilisi. În semifinale, a pierdut la Kim Jan-Di (Coreea de Sud), aceeași sportivă care o învinsese și la Universiada de la Gwangju.

Loredana Ohâi s-a mai clasat pe poziția a cincea, în 2015, la Grand Slam-urile de la Tbilisi și Baku, iar apoi a încheiat pe poziția a șaptea Universiada de la Gwangju.

La cat. 48 kg, la Abu Dhabi, Monica Ungureanu a încheiat concursul pe locul 5, după un eșec în meciul pentru medalia de bronz , cu turcoaica Dilara Lokmanhekim. Ungureanu a dispus în optimi de rusoaica Kristina Rumianţeva, a cedat în sferturi la unguroaica Eva Csernoviczki, iar, în recalificări, a învins-o pe Taciana Lima (Guineea-Bissau).

La aceeași categorie, Violeta Dumitru a învins-o în runda inaugurală pe maghiara Reka Pupp, iar apoi a pierdut la Julia Figueroa (Spania).

La cat. 52 kg, Andreea Chiţu a terminat pe locul 7. Vicecampioana mondială a intrat direct în optimile de finală, unde a învins-o pe finlandeza Jaana Sundberg, apoi a pierdut în faţa franţuzoaicei Priscilla Gneto, cedând şi în recalificări, la Mareen Kraeh (Germania).