JUDO

Medalie de BRONZ pentru Corina Căprioriu, la Grand Prix-ul de la Samsun

Judoka Corina Căprioriu s-a clasat pe locul al treilea, vineri, la Grand Prix-ul de judo de la Samsun (Turcia), după ce a fost învinsă în semifinalele categoriei de 57 kg de nemţoaica Viola Waechter.

Este al doilea bronz al anului pentru sportiva de 28 de ani, după cel cucerit la Open-ul Europei în Austria, la Oberwart. Săptămâna trecută, vicecampioana olimpică de la Londra se clasase pe locul 5 la Grand Prix-ul de la Tbilisi.

27 Martie 2015, 19:39 |
Corina Căprioriu, la Grand Prix-ul de la Taşkent / FOTO: intjudo.eu / Gabriela Sabău

În meciul decisiv pentru medalia de bronz, Căprioriu a învins-o pe germanca Johanna Mueller. Căprioriu a început competiţia cu o victorie în faţa bielorusei Anastasia Arhipova, apoi, în "sferturi", a trecut de austriaca Tina Zeltner.

Tot la categoria 57 kg, Loredana Ohâi a fost învinsă în primul tur de Zeltner.

La cat. 48 kg, Monica Ungureanu a ratat medalia de bronz, după ce a fost întrecută în meciul decisiv de Taciana Lima (Guineea Bissau). Anterior, Ungureanu a învins-o în primul tur pe Cristina Budescu (R. Moldova), în sferturi a dispus de brazilianca Sarah Menezes, dar a cedat în semifinala cu Paula Pareto (Argentina).

Violeta Dumitru (48 kg) a pierdut în runda inaugurală în faţa sportivei spaniole Julia Figueroa.

În limitele cat. 52 kg, Larisa Florian a trecut în primul tur de Hela Ayari (Tunisia), apoi a învins-o pe finlandeza Jaana Sundberg, fiind învinsă în sferturi de irlandeza Lisa Kearney, iar apoi în recalificări de poloneza Agata Perenc, încheind pe locul 7.

La masculin, Laszlo Szoke a fost învins în turul al doilea la cat. 66 kg de turcul Bilal Ciloglu, după ce îl învinsese pe iranianul Ghassem Nourizadeh.

În concursul de la Samsun vor mai evolua, sâmbătă şi duminică, Dan Fâşie (73 kg), Cristian Bodîrlău, Vlad Vişan (ambii la cat. 81 kg), Valentin Radu (100 kg), Daniel Natea şi Vlăduţ Simionescu (ambii la +100 kg).