ATLETISM

Medalie de argint pentru Angela Moroşanu, la 400 m garduri, la Liga de Diamant de la Shanghai

Atleta română Angela Moroşanu a reuşit cea mai bună performanţă a carierei în proba de 400 de metri garduri, la Liga de Diamant de la Shanghai, cu timpul de 53'85/100, iar ieşeanca de 26 de ani a încheiat cursa pe locul secund, după atleta cehă Zuzana Hejnova.

18 Mai 2013, 16:47 |
Angela Moroşanu

Angela Moroşanu a reuşit să obţină medalia de argint la Liga de Diamant de la Shanghai, în proba de 400 de metri garduri, cu cel mai bun timp al carierei, 53'85, performanţă cu care a obţinut şi calificarea la Mondialele de la Moscova, din perioada 10-18 august, informează Agerpres.

Cursa de la Shanghai a fost câştigată de atleta cehă Zuzana Hejnova, care a stabilit un nou record al sezonului, 53'79/100. Medalia de bronz i-a revenit cubanezei Yadisleidis Pedroso (54'54 - record personal).

Cel mai bun timp din cariera Angelei Moroşanu fusese stabilit la 13 septembrie 2009, la World Athletics Final: 54'62.

Pe de altă parte, aruncătoarea Anca Heltne s-a situat pe locul al cincilea la Shanghai, din zece concurente, cu 18,02 m.