VIDEO TELEJURNAL

Meciurile de duminică. Costa Rica a eliminat Grecia. Olanda e în sferturi, după ce a învins Mexicul

Surpriza Campionatului Mondial, Costa Rica, a mai făcut o victimă. Naţionala lui Pinto a învins, la penaltiuri, Grecia, şi a obţinut cea mai bună performanţă la mondial: calificarea în sferturi, unde va întâlni Olanda. Batavii au câştigat cu emoţii în faţa Mexicului cu 2-1.

30 Iunie 2014, 09:11 |
Rezumatele meciurilor de duminică

Costa Rica - Grecia a fost cel mai echilibrat duel din optimi. Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparţinut grecilor, dar Navas a reuşit să respingă cu piciorul în faţa lui Salpingidis.

După pauză, costaricanii au dat lovitura. După o combinaţie între Campbell şi Bolanos, mingea a ajuns la Bryan Ruiz, care a şutat perfect de la marginea careului şi a deschis scorul. La faza următoare, costaricanii au cerut penalti la henţul comis de Torosidis, însă centralul australian Benjamin Williams a lăsat jocul să continue.

Totul mergea conform planului, însă în minutul 66, Duarte l-a faultat pe Holebas, a primit al II-lea cartonaş galben şi a fost eliminat. Grecii au crezut în şansa lor până la final şi, în ultimul minut, Papastathopoulos a reuşit să egaleze cu un şut din interiorul careului.

În prelungiri, nimeni nu a mai riscat şi totul s-a decis la penaltiuri, unde s-a mers cap la cap până la lovitura lui Gekas, care a fost apărată de Navas. Umana a transformat penaltiul decisiv şi a trimis-o pe Costa Rica în sferturi, unde va întâlni Olanda.

Portocala mecanică a avut emoţii în întâlnirea cu Mexic. Aztecii au cerut penalti după un duel cu De Vrij, însă centralul Proenca nu a acordat nimic. Portarul batavilor a salvat şi în faţa lui Giovani dos Santos, iar repriza s-a încheiat cu ocazia lui Robben, care a cerut penalti, însă Proenca nu a acordat nimic nici de această dată.

Nici după pauză olandezii nu şi-au revenit. Mai mult, în minutul 48, Giovani dos Santos a prins un şut senzaţional din afara careului şi a deschis scorul pentru mexicani. Replica elevilor lui Van Gaal nu a întârziat şi bara l-a salvat pe Ochoa. Mexicanii erau deja cu gândul la sferturi, însă a urmat o revenire miraculoasă a olandezilor. Mai întâi, Sneijder a restabilit egalitatea cu un şut perfect de la marginea careului. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, Robben a avut alte planuri. În ultimele secunde, mijlocaşul olandez a obţinut un penalti pe care Huntelaar l-a transformat fără emoţii, şi Olanda a învins dramatic cu 2-1.