Meciuri de legendă la TVR: finala Campionatului Mondial din 2010, Olanda – Spania

Iniesta eroul Spaniei in finala de la CM 2010
24 aprilie 2020, 17:41

Spania a început cu o înfrângere Campionatul Mondial, 0-1 cu Elveția, dar s-a redresat rapid și a câștigat tot până în finală. În optimi, sferturi și semifinale a trecut de Portugalia, Paraguay și Germania, de fiecare dată cu 1-0.

În schimb, Olanda s-a impus în toate partidele, cel mai grele teste fiind în sferturi și semifinale, cu Brazilia, victorie 2-1 și cu Uruguay, victorie 3-2.

În finala disputată pe Soccer City din Johannesburg, cei doi selecționeri, Bert van Marwijk și Vicente del Bosque au folosit următoarele formații:

Olanda: Maarten Stekelenburg – Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst (Edson Braafheid), Mark van Bommel, Nigel de Jong (Rafael van der Vaart), Arjen Robben, Wesley Sneijder, Dirk Kuyt (Eljero Elia), Robin van Persie

Spania: Iker Casillas – Sergio Ramos, Gerard Pique, Carles Puyol, Joan Capdevila, Sergio Busquets, Xabi Alonso (Cesc Fabregas), Xavi, Andres Iniesta, Pedro (Jesus Navas), David Villa (Fernando Torres)

Olanda – Spania, ultimul act de la mondialul din 2010, va fi pe TVR 1 de la ora 00:00.