Marius Copil, Simona Halep și Irina Begu - în turul al doilea la Madrid

Tenismenii români Marius Copil și Irina-Camelia Begu s-au calificat în turul al doilea al Mastersului de la Madrid, după victorii în fața unor jucători mult mai bine clasați: Marcel Granollers, respectiv Shuai Peng.

La rândul său, Simona Halep şi-a respectat statutul de favorită numărul 4 şi a dispus lejer de Julia Goerges.

05 Mai 2014, 15:14 (actualizat 05 Mai 2014, 20:02) |
Halep - în turul al II-lea la Madrid

ACTUALIZARE 18:57 Perechea Monica Niculescu / Klara Koukalovas-a calificat în turul secund, după ce a dispus de dublul Irina-Camelia Begu / Oksana Kalaşnikova, scor 6-4, 6-4. Învingătoarele şi-au asigurat 120 de puncte şi 13.800 de euro, în timp ce învinsele vor fi premiate cu 10 puncte şi 7.101 euro.

ACTUALIZARE 18:07 Şi Simona Halep (locul 5 WTA) s-a calificat în turul secund al turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, în urma unei victorii zdrobitoare în faţa nemţoaicei Julia Goerges (poziţia 97 mondială), scor 6-2, 6-0. În turul următor, constănţeanca de 23 de ani se va duela cu iberica Lara Arruabarrena (locul 145 în lume), pe care a învins-o anul trecut la Hobart, scor 6-3, 6-2.

Halep nu mai jucase decât o singură dată cu germana de 25 de ani, în 2009, la Paris, iar Goerges se impusese atunci în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-3.

Marius Copil (locul 164 ATP) s-a calificat în premieră în turul al doilea al competiției din capitala Spaniei după o victorie în două seturi în fața lui Marcel Granollers (locul 30 ATP), scor 6-3, 6-4. Astfel, arădeanul de 23 de ani și-a asigurat 24.000 de euro şi 45 de puncte ATP.

Anul trecut, Marius Copil a ajuns pentru prima dată pe tabloul principal al Mastersului de la Madrid (a pierdut în fața lui Stanislas Wawrinka), iar în 2011, la prima sa participare, a fost învins în turul al doilea al calificărilor de Victor Hănescu, scor 7-5, 5-7, 6-7(6).

La rândul său, Irina-Camelia Begu (poziția 117 în lume), beneficiară a unui wild card, a câștigat cu 6-4, 7-5 meciul în fața chinezoaicei Shuai Zhang (locul 41 WTA), la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Astfel, bucureșteanca de 23 de ani are asigurați 21.600 de euro şi 65 de puncte WTA.

Nici Copil, nici Begu nu se mai întâlniseră până acum cu acești adversari.

Duminică, la acest turneu, Sorana Cîrstea, locul 27 WTA, a fost învinsă, duminică, de sportiva cehă Petrei Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5, scor 6-1, 5-7, 7-6 (7/4), iar Monica Niculescu, locul 79 WTA, venită din calificări, a fost învinsă de americanca Sloane Stephens, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, scor 2-6, 6-3, 6-2.