Marius Copil s-a calificat în sferturile turneului challenger de la Mouilleron le Captif

Marius Copil
10 octombrie 2019, 15:04

Copil (28 ani, 90 ATP) a obţinut victoria la capătul unui meci care a durat două ore şi 12 minute, după ce a salvat o minge de meci la 5-6 în tiebreak-ul setului secund, la 6-5 pentru italian, informează Agerpres.

Copil fusese condus şi cu 5-2 în tiebreak, dar a reuşit să revină, dominând apoi setul decisiv.

Copil a reuşit 8 aşi şi a avut o singură dublă greşeală, în timp ce Lorenzi (37 ani, 118 ATP) a contabilizat 6 aşi şi 6 duble greşeli.  Arădeanul şi-a asigurat un cec de 2.480 euro şi 18 puncte ATP.  Marius Copil, al şaselea favorit, va juca în sferturi cu învingătorul dintre italianul Jannik Sinner (18 ani, 127 ATP) şi cehul Lukas Rosol (34 ani, 152 ATP).