Marius Copil s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Metz, după o victorie împotriva lui Pouille, numărul 22 mondial

Marius Copil
21 septembrie 2017, 23:08

Marius Copil s-a impus într-o oră și 46 de minute în fața numărului 22 mondial, Lucas Pouille. Românul  a obținut a treia cea mai importantă victorie din carieră, după cele înregistrate în 2012 în primul tur la Beijing cu croatul Marin Cilic (numărul 13 mondial atunci), 3-6, 7-6, 6-4, și în 2014 în optimi la Brisbane cu francezul Gilles Simon (19 ATP), 7-5, 6-3.

În primul set, Copil (26 ani, 86 ATP) și Pouille (23 ani, 22 ATP) au mers cap la cap până în tiebreak, după ce românul a salvat două mingi de set la 5-4 pentru francez. Pouille a condus cu 3-1 în tiebreak, dar Copil a reușit patru puncte la rând, încheind setul cu 7-6 (4).

În actul secund, Copil a condus cu 3-0 și 4-1, dar a fost egalat, 4-4. La acest scor a salvat două mingi de break și a făcut 5-4, după care a condus cu 40-0, însă a ratat toate cele trei mingi de meci. Setul a ajuns din nou în tiebreak, unde românul a salvat o minge de set la 6-5 pentru adversar, câștigând apoi trei puncte consecutive, care i-au adus victoria.

Pouille câștigase primele două confruntări cu Marius Copil, anul trecut în primul tur la Wimbledon, cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-1, și anul acesta în optimi a Dubai, cu 6-1, 6-4.

Marius Copil și-a asigurat un cec de 13.970 euro și 45 de puncte ATP.

Următorul adversar al lui Copil va fi germanul Peter Gojowczyk, victorios cu 6-4, 7-6 (4) în fața francezului Gilles Simon, cap de serie numărul opt.