Marius Copil-învins de Stanislas Wawrinka la Australian Open, după un meci admirabil

Al 194-lea tenismen al lumii, Marius Copil, a fost eliminat de la Australian Open de elvețianul Stanislas Wawrinka (locul 4 ATP), deținătorul trofeului, după un meci foarte bun, încheiat cu scorul de 7-6(4), 7-6(4), 6-3, la capătul unei partide de două ore și 17 minute.

Arădeanul de 24 de ani, aflat în premieră pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, a fost premiat cu 70 de puncte și 60.000 de dolari australieni.

22 Ianuarie 2015, 08:03 |
Marius Copil
Statistica meciului Stan Wawrinka - Marius Copil, de la Australian Open, 2015

Românul a jucat fără complexe în fața sportivului de 29 de ani originar din Lausannne: a servit nu mai puțin de 17 ași (nu și-a pierdut serviciul decât de două ori), a comis mai puține erori neforțate decât mult mai experimentatul său oponent și a reușit chiar un break alb, în al doilea set. Setul al treilea a fost decis la scorul de 4-3 pentru Wawrinka, atunci când elvețianul a izbutit un break, după 15 schimburi de mingi, când românul a salvat patru mingi de 3-5.

De remarcat și faptul că Marius Copil a stabilit și recordul pentru cel mai rapid servici al turneului: 242 de km/h!

Statistica partidei:

(w380) Statistica

Cei doi jucători nu s-au mai duelat decât o singură dată, în 2013, la Mastersul de la Madrid, când elveţianul de pe locul 4 în lume s-a impus cu un dublu 6-4.

În prima rundă, tenismenul de pe locul 194 ATP l-a învins, surprinzător, pe ibericul Pablo Andujar, scor 6-2, 6-2, 7-5.

Marius Copil, câștigător a două turnee ITF (în 2011, la Kazan, și în 2013, la Quimper), nu mai atinsese decât runda a treia a calificărilor, la un Grand Slam, şi doar o singură dată, în 2012, la US Open, când a fost învins de taiwanezul Jimmy Wang.

În prima rundă a calificărilor la Australian Open, românul a dispus de argentinianul Horacio Zeballos (poziția 124 mondială), scor 6-4, 7-5, după un meci de o oră și 35 de minute. Sportivul de 29 de ani s-a aflat pe poziția 39 în lume în luna martie din 2013.

În turul al doilea al calificărilor, românul a dispus de neamțul Philipp Petzschner (poziția 418 mondială), scor 6-3, 3-6, 8-6, după o oră și 47 de minute. Germanul de 30 de ani s-a aflat pe locul 35 în lume în septembrie 2009.

În ultimul tur, Marius Copil l-a învins pe australianul Omar Jasika (locul 567 ATP), scor 7-6(5), 6-2, la capătul unui meci echilibrat, de oră și 29 de minute.

Arădeanul a început anul 2015 la turneul de la Brisbane, unde, după ce a trecut fără emoții deosebite de calificări, a fost eliminat în primul tur de kazahul Mihail Kukușkin (locul 69 în lume), scor 4-6, 6-4, 4-6. De remarcat că, la acest turneu, românul l-a învins în runda a doua a calificărilor pe americanul Tim Smyczek (locul 112 în lume), scor scor 6-3, 7-6(3), jucătorul de 27 de ani învins cu foarte mari emoții de Rafael Nadal în runda a doua la Australian Open, scor 6-2, 3-6, 7-6(2), 6-3, 7-5, după o partidă-maraton, de 4 ore și 13 minute.