Marius Copil-în turul secund la Australian Open, după o victorie splendidă în fața lui Pablo Andujar

Tenismenul Marius Copil a reușit una dintre cele mai importante victorii ale carierei, la prima prezență pe tabloul principal al unui Grand Slam, la Australian Open. Arădeanul de pe locul 194 ATP l-a învins pe spaniolul Pablo Andujar (locul 43 ATP) în runda inaugurală a Grand Slamului de la Melbourne cu scorul de 6-2, 6-2, 7-5, la capătul unui meci formidabil, de două ore și 4 minute.

Astfel, românul de 24 de ani, care și-a asigurat 70 de puncte și 60.000 de dolari australieni, îl va întâlni pe al patrulea jucător al lumii, și deținătorul titlului, Stanislas Wawrinka.

20 Ianuarie 2015, 09:48 (actualizat 20 Ianuarie 2015, 18:51) |
Debut spectaculos pentru Marius Copil la Australian Open: l-a învins pe Pablo Andujar

În meciul cu spaniolul de 28 de ani originar din Cuenca, Marius Copil a servit excelent (a reușit 18 ași, față de doar 2 ai adversarului!) și a returnat foarte bine, fapt ce a făcut să reușească 7 break-uri (din 12 ocazii ivite) în fața sportivului stabilit la Namur, în Belgia. De asemenea, românul nu și-a pierdut serviciul decât de două ori (din 9 șanse oferite lui Andujar). Se remarcă și diferența imensă de lovituri câștigătoare în favoarea românului (18 - 2) și puținele erori neforțate comise (4, comparativ cu cele 3 ale ibericului, raport identic cu cel al dublelor greșeli).

Marius Copil, care nu s-a clasat niciodată mai sus de locul 124 în lume (poziție pe care s-a aflat în august 2013), nu se mai întâlnise cu Pablo Andujar decât o singură dată, în 2011, la București, iar spaniolul care a atins locul 33 mondial în septembrie 2012 s-a impus atunci cu 6-2, 6-3.

Românul s-a mai duelat tot o singură și viitorul său adversar, Stanislas Wawrinka, în 2013, la Mastersul 1.000 de la Madrid, meci pierdut cu un dublu 6-4.

Marius Copil, câștigător a două turnee ITF (în 2011, la Kazan, și în 2013, la Quimper), nu mai atinsese runda a treia a calificărilor la un Grand Slam decât o singură dată, în 2012, la US Open, când a fost învins de taiwanezul Jimmy Wang.

Arădeanul a început anul 2015 la turneul de la Brisbane, unde, după ce a trecut fără emoții deosebite de calificări, a fost eliminat în primul tur de kazahul Mihail Kukușkin (locul 69 în lume), scor 4-6, 6-4, 4-6.

În prima rundă a calificărilor la Australian Open, românul a dispus de argentinianul Horacio Zeballos (poziția 124 mondială), scor 6-4, 7-5, după un meci de o oră și 35 de minute. Sportivul de 29 de ani s-a aflat pe poziția 39 în lume în luna martie din 2013.

În turul al doilea al calificărilor, românul a dispus de neamțul Philipp Petzschner (poziția 418 mondială), scor 6-3, 3-6, 8-6, după o oră și 47 de minute. Germanul de 30 de ani s-a aflat pe locul 35 în lume în septembrie 2009.

În ultimul tur, Marius Copil l-a învins pe australianul Omar Jasika (locul 567 ATP), scor 7-6(5), 6-2, la capătul unui meci echilibrat, de oră și 29 de minute.