Maratonul Internaţional Bucureşti, câştigat de un kenyan

Peste nouă mii de sportivi şi-au dat astăzi întâlnire în Piaţa Constituţiei, la cel mai mare maraton din România. Sportivi de performanţă dar şi amatori au alergat zeci de kilometri pe un traseu din centrul oraşului. Cei mai mulţi au vrut doar să reziste pînă la linia de sosire, dar podiumul a fost dominat de sportivi din Kenya şi Etiopia.

04 Octombrie 2015, 12:32 (actualizat 04 Octombrie 2015, 21:03) |
Maraton în centrul Capitalei

Atletul kenyan Patrick Kimeli a câștigat duminică cel mai mare maraton din România, pe distanța clasică de 42,195 km, cu timpul de 2h13min15sec, stabilind un nou record al competiției, relatează Agerpres.

Sportivul a fost urmat în clasament de alți 2 africani: etiopianul Bonja Gonza — 2h17min43sec și kenyanul Cosmas Kigan — 2h19min27sec.

Cursa feminină a fost câștigată de Warjik Zeritu din Etiopia.

Aproape 10 mii de oameni, sportivi de performanţă sau amatori, din 55 de ţări s-au înscris la Maratonul Internaţional Bucureşti. A fost o cursă populară cu un traseu scurt, în jurul Palatului Parlamentului, şi o cursă lungă pe un traseu care leagă Piaţa Constituţiei de Arena Naţională.

Circulaţia rutieră a fost închisă duminică pe mai multe străzi din centrul Capitalei, între orele 06:00 şi 16:00. Au fost modificate traseele a 26 de linii de autobuz, cinci de troleibuz şi trei de tramvai în timpul curselor de la Maratonul Internaţional Bucureşti.

Sâmbătă, prima zi a Maratonului Bucureşti, a fost dedicată copiilor. Au avut loc cursa Copiilor, cursa Jogging în scutece SAMAS-Sănătate pentru Mame şi Sugari.