CHAMPIONS LEAGUE

Manchester City s-a împiedicat, din nou, de Ajax / 2-2, scorul zilei în Europa

TVR 1, TVR HD şi portalul video al Televiziunii Române, www.tvrplus.ro, au transmis în direct, de la ora 21:45, partida Manchester City - Ajax Amsterdam, din grupa D a Ligii Campionilor.

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent în timp real şi în format live text cu toate rezultatele din meciurile Ligii Campionilor.

06 Noiembrie 2012, 11:31 (actualizat 07 Noiembrie 2012, 10:42) |
Un nou meci de gală la TVR

Manchester City și Ajax Amsterdam au încheiat la egalitate, 2-2(1-2), partida disputată pe City of Manchester Stadium, după ce oaspeții conduceau la două goluri diferență în minutul 18.De Jong a fost cel care a semnat ambele reușite ale olandezilor, ambele în urma unor lovituri de colț.

Englezii și-au revenit din șoc și au replicat trei minute mai târziu prin Yaya Toure. În  ciuda asediului de după pauză, City nu a reușit decât să egaleze, prin Kun Aguero, în minutul 73. Astfel, din Ajax a reușit să câștige 4 din cele 6 puncte puse în joc în cele două meciuri directe cu echipa lui Roberto Mancini.

Chiar dacă este dezamăgitor, rezultatul de egalitate o menține pe Manchester City în cursa pentru calificare, dar cu șanse foarte mici, având nevoie de victorii în ambele partide pe care le mai are de disputat: la Dortmund și pe teren propriu contra lui Real Madrid.

În celălalt meci al Grupei D, Real Madrid  - Dortmund s-a încheiat tot 2-2, germanii conducând de fiecare dată. Reus a deschis scorul în minutul 28, Pepe a egalat în minutul 41, dar Goetze i-a adus pe campionii Germaniei din nou în față, chiar înainte de pauză. Paradoxal, tot un german va aduce egalarea pe tabelă, Mesut Ozil marcând în minutul 89.

Rezultatele de marți:

Grupa A

Dinamo Kiev - FC Porto 0-0

PSG - Dinamo Zagreb 4-0 (Alex '16, Matuidi '61, Menez '65, Hoarau '80)

Grupa B

Schalke - Arsenal 2-2 (Huntelaar '45+2, Farfan '67 / Walcott '18, Giroud '26)

Olympiakos - Montpellier 3-1 (Machado '4, Greco '80, Mitroglou '82 / Belhanda '66-penalty)

Grupa C

AC Milan - Malaga 1-1 (Pato '73 / Eliseu '40)

Grupa D

Manchester City - Ajax 2-2 (Y.Toure '22, Aguero '74 / S. De Jong '10, '18)

Real Madrid - Dortmund 2-2 (Pepe '34, Ozil '89 / Reus '28, Arbeloa '45)

Min.73 Milan - Malaga 1-1, gol Pato

Min.73 GOL Manchester City! Kun Aguero l-a executat pe Vermeer și a egalat scorul: 2-2

Min.67 PSG - Dinamo Zagreb 3-0, gol Menez

Min.67 Schalke - Arsenal 2-2, gol Farfan

Min.67 Olympiacos - Montpellier 1-1, gol Belhanda

Min.65 O nouă schimbare la Manchester City: Dzeko în locul lui Tevez

Min.61 PSG - Dinamo Zagreb 2-0, gol Matuidi

Min.60 Singurul meci fără gol rămâne, în continuare, cel dintre Dinamo Kiev și FC Porto

Min.60 Forcing prelungit a campioanei Angliei, dar fără rezultat pe tabela de marcaj

Min.46 A început repriza secundă la Manchester

Prima schimbare a lui Roberto Mancini: Mario Balotelli a intrat în locul lui Javi Garcia

Min.21 GOL Manchester City! Yaya Toure a marcat spectaculos, cu o foarfecă:1-2

Min.18 GOL Ajax! Același De Jong a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri, tot după un corner

Min.17 Anderlecht - Zenit 1-0, gol Mbokani

Min.18 Schalke - Arsenal 0-1, gol Walcott

Min.16 PSG-Dinamo Zagreb 1-0, gol Alex

Min.9: GOL Ajax! Olandezii marchează în urma unui corner, De Jong înscriind din câțiva metri. Manchester City - Ajax 0-1

Min.5 City domină posesia, dar nu are ocazii clare

Min.4 Olympiacos - Montpellier 1-0, gol Machado

Min.1 Au început meciurile

Echipele de start de la Manchester City - Ajax Amsterdam:

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany,Nastasić, , Clichy - Javi García, Barry, Yaya Touré - Nasri, Agüero, Tévez.

Rezerve: Pantilimon, Maicon, Kolarov, Meppen Walters, Džeko, Sinclair, Balotelli.

Ajax :Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - De Jong, Poulsen, Schöne - Boerrigter, Eriksen, Babel.

Rezerve: Cillessen, Veltman, Denswil, Dijks, Enoh, Sana, Fischer.

Anglia poate înregistra al doilea sezon consecutiv în care campioana nu depăşeşte faza grupelor Ligii Campionilor, dacă Manchester City nu va învinge în această seară campioana Olandei, Ajax Amsterdam, în primul duel din istorie al celor două echipe.

Astfel, înaintea etapei a patra, Manchester City este "lanterna roşie" a grupei D, cu un singur punct, în timp ce batavii au câştigat primele puncte în meciul tur din cele două formaţii, când au învins cu scorul de 3-1 (De Jong '45, Moisander '57, Eriksen '68 / Nasri '22).

În ediţia trecută, campioana din Premier League, Manchester United, a încheiat grupa C pe locul al treilea, după ce 6 din cele 9 puncte izbutite au fost câştigate în partidele cu Oţelul Galaţi (un dublu 2-0).

De asemenea, în sezonul trecut, Manchester City a terminat grupa A pe poziţia a treia, cu 10 puncte, fiind depăşită de Bayern Munchen (13 puncte) şi Napoli (11 puncte).

Situaţia dificilă în care se găseşte Manchester City în Liga Campionilor l-a făcut pe managerul Roberto Mancini să vorbească la conferinţa de presă de dinainte de jocul cu Ajax şi de noroc, dar şi de faptul că elevii săi trebuie să mai acumuleze experienţă la acest nivel.

"Este doar al doilea an al nostru în Liga Campionilor, deci probabil avem nevoie de mai multă experienţă. Nu vorbesc de cea individuală, fiindcă avem fotbalişti care au mai evoluat în această competiţie, ci mă refer la echipă, în ansamblul ei. Mai avem nevoie şi de ceva noroc, întrucât grupa este grea şi am făcut unele greşeli în meciurile cu Real Madrid şi Borussia Dortmund.

Trebuie să ne îmbunătăţim jocul, nu suntem pregătiţi să câştigăm Liga Campionilor. Alte echipe joacă an de an în Champions League. Avem aceeaşi echipă ca anul trecut, dar, în primele 2-3 luni, am avut 7 ori 8 jucători accidentaţi"
, a declarat Roberto Mancini în conferinţa de presă premergătoare jocului de marţi.

De partea cealaltă, antrenorul "Lăncierilor", Frank de Boer, a afirmat că tinerii săi fotbalişti nu se vor mărgini la un joc defensiv, în ciuda numelor mari care joacă la campioana Angliei.

"Toate echipele din această grupă îşi doresc să mai joace în Liga Campionilor şi după pauza de iarnă. Desigur, Manchester City are ca obiectiv punctaj maxim în următoarele trei partide, dar noi vom încerca să obţinem un rezultat bun aici.

Nu vom juca deschis, dar nu este nici în natura noastră doar să ne apărăm. Vrem să jucăm ca în partida tur, oriunde ne ducem.

City este o echipă foarte valoroasă. Au patru fundaşi excelenţi şi doi mijlocaşi defensivi în faţa acestora. Şi în linia de atac au jucători foarte buni, chiar dacă David Silva va absenta. Însă nu duc lipsă de nume mari.

Dar am spus-o şi înaintea jocului precedent: dacă ne facem jocul, putem face viaţa grea oricărei echipe. Trebuie să credem în noi înşine. Vreau să-i văd pe jucători că evoluează curajos"
, a declarat şi Frank de Boer.

Partida va fi arbitrată de danezul Peter Rasmussen, care se află la al doilea meci în grupele Ligii Campionilor în acest sezon, după jocul Sporting Braga - CFR Cluj: 0-2. În sezonul trecut, nu a oficiat decât la un singur meci din grupele acestei competiţii: BATE Borisov - AC Milan: 1-1.