Măgura Cisnădie s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la handbal feminin

2 aprilie 2019, 12:20

În ultimul sfert din Cupa României, Măgura Cisnădie a primit o replică puternică din partea clujencelor. Elevele lui Alin Bondar cu Petruș principală marcatoare au condus cu 10-9 la jumătatea primei reprize și au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri.

În actul secund, Gatzel și Moldovan au început cursa de urmărire și Măgura Cisnădie a egalat la 19. Mai mult, gazdele s-au distanțat la două goluri, dar CSU Cluj Napoca nu a renunțat și a preluat conducerea cu 18 secunde înainte de final.

Boljevic a egalat și învingătoarea s-a decis la aruncările de la șapte metri. Elevele lui Alexandru Weber au transformat cele patru aruncări în timp  ce în tabăra clujencelor, Petruș și Moroianu au ratat.

Măgura Cisnădie s-a calificat în semifinalele Cupei României alături de CSM București, SCM Rm Vâlcea și HC Zalău.