Măgura Cisnădie s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la handbal feminin

Calificare dramatică pentru Măgura Cisnădie în semifinalele cupei României FAN Curier. În direct la TVR HD, elevele lui Alexandru Weber au învins pe CSU Cluj Napoca la aruncările de la șapte metri. În careul de ași al Cupei României s-au mai calificat CSM București, SCM Rm Vâlcea și HC Zalău.

02 Aprilie 2019, 12:20 (actualizat 02 Aprilie 2019, 12:43) |
Victorie pentru Măgura Cisnădie

În ultimul sfert din Cupa României, Măgura Cisnădie a primit o replică puternică din partea clujencelor. Elevele lui Alin Bondar cu Petruș principală marcatoare au condus cu 10-9 la jumătatea primei reprize și au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri.

În actul secund, Gatzel și Moldovan au început cursa de urmărire și Măgura Cisnădie a egalat la 19. Mai mult, gazdele s-au distanțat la două goluri, dar CSU Cluj Napoca nu a renunțat și a preluat conducerea cu 18 secunde înainte de final.

Boljevic a egalat și învingătoarea s-a decis la aruncările de la șapte metri. Elevele lui Alexandru Weber au transformat cele patru aruncări în timp  ce în tabăra clujencelor, Petruș și Moroianu au ratat.

Măgura Cisnădie s-a calificat în semifinalele Cupei României alături de CSM București, SCM Rm Vâlcea și HC Zalău.