CHAMPIONS LEAGUE

Maghiarul Istvan Vad va arbitra la Partizan-FCSB. A mai oficiat și la Molde - Steaua 1-2

Arbitrul maghiar Istvan Vad a fost delegat de UEFA la partida Partizan Belgrad - Steaua, de miercuri, returul turul al III-lea preliminar al Ligii Campionilor. În tur, pe Arena Națională, cele două echipe au remizat, scor 1 - 1.

Vad a mai arbitrat-o pe actuala campioană a României și la victoria din Norvegia cu Molde, scor 2-1, din grupele Europa League (8 noiembrie 2012).

03 August 2015, 15:08 (actualizat 03 August 2015, 16:45) |
Arbitrul maghiar Istvan Vad

În partida de miercuri, Istvan Vad va fi ajutat de asistenţii Peter Berettyan şi Laszlo Viszokai, iar arbitru de rezervă va fi Sandor Szabo.

Budapesteanul de 36 de ani, promovat de UEFA în categoria Elite Development în 2012, a oficiat anul trecut în două partide din grupele Ligii Campionilor (Galatasaray - Anderlecht 1-1 și ȚSKA Moscova - Manchester City 2-2), una din grupele Europa League (PSV Eindhoven - Dinamo Moscova 0-1) și un meci din șaisprezecimile Ligii Europa (Celtic Glasgow - Internazionale Milano 3-3).

Rezultatele partidelor din prima manșă a turului al III-lea al Champions League:

• ȚSKA Moscova - Sparta Praga: 2 - 2 (Alan Dzagoev '14, Zoran Tošić '53 / Kehinde Fatai '15, Laislav Krejčí '57)
  • FC Milsami - Skënderbeu Korçë: 0 - 2 (Hamdi Salihi '49, '73-penalty) - la gazde, Cristi Bud a fost integralist, dar a primit un cartonaș galben în minutul 77, în timp ce Romeo Surdu, căpitanul echipei, nu a fost recuperat după accidentarea suferită în partida din Bulgaria cu Ludogoreț.
  • FC Midtjylland - APOEL Nicosia: 1  - 2 (Jakob Poulsen '88 / Tomas de Vincenti '30, '33)
  • Maccabi Tel Aviv - Viktoria Plzen: 0 - 2 (Ajdin Mahmutović '17, Milan Petržela '21)
  • Panathinaikos Atena - FC Brugge: 2 - 1 (Marcus Berg '37, Nikolaos Karelis '65-penalty / Boli Bolingoli Mbombo '10) - gazdele au ratat un penalty prin Marcus Berg ('34) și au evoluat în 9 jucători de câmp din minutul 43, după eliminarea fundașului central Sergio Sánchez.
  • Fenerbahce Istanbul - Șahtior Donețk: 0 - 0
  • Young Boys Berna - AS Monaco: 1 - 3 (Rapha Nuzzolo '74 / Layvin Kurzawa '64, Guido Carrillo '72, Mario Pašalić '75)
  • Videoton - BATE Borisov: 1 - 1 (Paulo Vinícius '89 / Nemanja Milunović '56)
  • Dinamo Zagreb - Molde: 1 - 1 (Angelo Henríquez '18 / Ola Kamara '21) - fundașul gazdelor Alexandru Mățel a fost titular, dar a fost înlocuit în minutul 56 cu fostul fundaș al lui CFR Cluj, Ivo Pinto. În minutul 65, mijlocașul Paulo Machado a primit cartonaș roșu imediat după ce a fost schimbat, pentru gesturi nesportive.
  • FC Salzburg - FF Malmö: 2 - 0 (Andreas Ulmer '51, Martin Hinterreger '89-penalty)
  • Celtic Glasgow - FK Qarabah: 1 - 0 (Dedryk Boyata '82)
  • Lech Poznan - FC Basel: 1 - 3 (Denis Thomalla '36 / Michael Lang '34, Marc Janko '77, Davide Callà '90+2)
  • Rapid Viena - Ajax Amsterdam: 2 - 2 (Florian Kainz '48, Robert Berič '76 / Davy Klaassen '25, '43) - gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, după eliminarea mijlocașului Stefan Schwab.