Luptătorii români,cu ochii în lacrimi la Rio. Panait:Nu am fost susţinut financiar,nu am putut lăsa salariul în Germania să vin în pregătire

La Jocurile Olimpice de la Rio, cel mai aproape de o medalie a fost marţi Alin Alexuc la lupte greco-romane, categoria 98 de kg. A fost învins însă în finala pentru bronz. "Nu am fost susţinut financiar şi nu am putut să îmi las salariul, serviciul în Germania ca să pot să vin în pregătire după calificări în aprilie", a subliniat şi Ion Panait, eliminat din primul tur la lupte greco-romane, categoria 66 kg.

17 August 2016, 21:56 |
Luptătorii Alin Alexuc și Ion Panait, învinși la Rio

O nouă zi fără medalii pentru România la Jocurile Olimpice de la Rio. La lupte libere, Alin Alexuc a intrat în concurs cu gândul măcar la finala pentru bronz. A câştigat în primul meci în faţa egipteanului Moustafa Elsaid Abdelwahad. În sferturi însă, Alexuc n-a avut nicio şansă în faţa dublului campion mondial, armeanul Aleksanian, scor 8-0.

În recalificări însă, botoşăneanul a trecut de italianul Timoncini pentru a se lupta pentru medalia de bronz cu Cenk Ildem. Mai experimentat, turcul dublu medaliat cu bronz la Mondiale și triplu medaliat cu bronz la Europene s-a impus cu 4-0 şi Alexuc a  încheiat concursul olimpic pe locul 5.

Cu ochii în lacrimi, Alexuc a declarat pentru echipa TVR că îi pare rău că nu a reuşit să ia o medalie. "E a doua olimpiadă, la olimpiada asta am ajuns mai în faţă decât la cea de la Londra, dar se putea şi mai bine".

Şi mai puţine şanse a avut, la categoria 66 de kilograme Ion Panait.

În primul tur l-a întâlnit pe rusul Islambek Albiev, campion european, mondial şi olimpic.

Ion Panait: "Puteam să prind un sorţi mai uşor. Contează foarte mult primul meci, dar asta este. Am picat primul în grupa cea mai grea".

Nu doar valoarea adversarului a fost o piedică în drumul lui Panait.

"Nu ai timp să te baţi cu cei care sunt aici cu o lună de zile de pregătire. Îmi pare rău, că trebuia să am cel puţin 3 luni de pregătire, dar nu am fost susţinut financiar şi nu am putut să îmi las salariul, serviciul în Germania ca să pot să vin în pregătire după calificări în aprilie", a declarat el pentru TVR.

În vârstă de 35 de ani, Ion Panait a câştigat medalia de argint la Campionatele Europene din 2008 şi 2010 şi a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, unde a terminat al 13-lea.

În Germania lucrează în construcții și luptă pentru clubul SV Germania Weingarten, potrivit unui interviu acordat Gazetei Sporturilor. Ion Panait a crescut la casa de copii din Bușteni, acolo unde a și început luptele, în 1990.