Lucian Bute l-a învins la puncte pe Denis Grachev. Convingător doar în ultimele reprize

Pugilistul Lucian Bute a obţinut a 31-a victorie la profesionişti, după ce l-a învins la puncte pe rusul Denis Grachev, la Montreal, în Bell Center, scor 115-113, 118-110, 116-112, pentru centura NABF la categoria semigrea.

04 Noiembrie 2012, 05:40 (actualizat 04 Noiembrie 2012, 21:51) |
Lucian Bute, campion din nou

ACTUALIZARE 20.00: Meciul a ţinut cu sufletul la gură toţi locuitorii din comuna gălăţeană Pechea, locul de naştere al lui Lucian Bute. Rudele şi prietenii au urmărit evoluţia pugilistului chiar din locuinţa familiei Bute, potrivit Telejurnalului TVR.

Meciul a fost urmărit de întreg satul la bar, unde a venit chiar şi primarul.

Întreaga familie îl aşteaptă pe campion acasă, cu sarmale şi vin roşu de butuc, preferate de Lucian.

Lucian Bute (30-1-0, 24 K.O.) i-a produs prima înfrângere la profesionişti lui Denis Grachev (12-0-1, 8 K.O.), scor 115-113, 118-110, 116-112, într-un meci în care gălăţeanul de 32 de ani a fost mai defensiv ca în partidele de dinaintea meciului cu Carl Froch, de la sfârşitul lunii mai, dar în care rusul nu i-a pus probleme deosebite fostului campion IBF la categoria supermijlocie.

Diferenţa dintre Bute şi Grachev a fost evidentă doar în ultimele reprize, când românul l-a dominat evident pe adversarul său. Boxerul originar din Pechea a încercat şi un K.O. în ultimul minut al reprizei a 12-a, însă Grachev a rezistat.

Lucian Bute a intrat mai greu în meci, dar, odată scăpat de emoţiile primei partide după K.O.-ul suferit în 26 mai, la Nottingham, loviturile sale au fost din ce în ce mai precise, în ciuda faptului că fostul campion IBF la supermijlocie nu a uzat niciodată, în acest meci, de serii de lovituri, ci doar de un-doi-uri şi mai ales de directe, ori croşee cu braţul stâng.

La finalul partidei, Lucian Bute a admis că s-a eliberat de presiune abia după repriza a cincea:

"Am obţinut unele răspunsuri şi pot spune că am avut o prestaţie bună, în general. Pot spune că m-am reîntors în vârf.

Trebuie totodată să spun şi că îl respect mult pe Grachev, care m-a pus sub presiune.

Lucian Bute, din nou campion
Sunt mulţumit; chiar dacă am primit multe lovituri, dar a fost o luptă bună, în ceea ce mă priveşte.

Am ascultat sfaturile lui Stephan. Mi-a spus să las braţele să "meargă" după runda a cincea şi abia atunci mi-am găsit ritmul", a declarat Bute după partidă, potrivit publicaţiei canadiene rds.ca.

În gala desfăşurată la Bell Center, din Montreal, românul Bogdan Dinu (7-0-0, 4 KO) a izbutit al cincilea K.O. din carieră, în repriza a patra, în faţa canadian în vârstă de 31 de ani Eric Martel Bahoeli (7-2-0, 4 KO), la categoria grea. Acesta a fost prima partidă din străinătate a buzoianului de 26 de ani.

De asemenea, în aceeaşi gală, a avut loc ceremonia de retragere din box a "semigreului" Adrian Diaconu, care a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări la cotul drept. Ploieşteanul de 34 de ani are în carieră o medalie de argint la CM de la Houston (1999) şi două medalii de bronz, la CM de la Budapesta (1997), respectiv la CE de la Minsk (1998). La profesionişti (27-0-3, 15 K.O.), a cucerit titlul WBC în 2008, la Bucureşti, pe care l-a pierdut în faţa lui Jean Pascal.