BOX

Lucian Bute a fost ÎNVINS LA PUNCTE de Jean Pascal

Lucian Bute (31 de victorii, o înfrângere, 24 KO) a fost învins la puncte de Jean Pascal (27 de victorii, 2 înfrângeri şi o remiză, 16 KO), la Montreal, pentru centura WBC Diamond, la categoria semigrea. Toți cei 3 arbitri l-au văzut câștigător pe haitian: 116-112, 117-110 şi 117-111.

Majoritatea celor 21.500 de spectatori au fost însă de partea pugilistului român.

19 Ianuarie 2014, 07:26 (actualizat 13 Februarie 2014, 23:36) |
Bute, a doua înfrângere

ACTUALIZARE 8:30 Imediat după meci, Lucian Bute și-a exprimat regretul cănu și-a dovedit valoarea decât în ultima repriză: ”Sunt dezamăgit. Eram încrezător şi m-am pregătit foarte bine. Am fost ezitant. Adevăratul Bute a fost însă cel din ultima rundă, când mi-am dat drumul la braţe! Vreau revanşa!”, în timp ce Jean Pascal, evident, a jubilat: „Am muncit foarte mult pentru a obţine acest rezultat. De mulţi ani alerg după Bute pentru a arăta tuturor că sunt cel mai bun. Astăzi am dovedit acest lucru”.

Meciul, la care au asistat și mai mulți români, printre care nașul lui Bute, Emanoil Savin, primarul orașului Bușteni, ori Rudel Obreja, fostul președinte ale Federației Române de Box, a fost puțin spectaculos, cei doi boxeri fiind mai mult preocupați să nu primească lovituri, decât să puncteze. Cu toate acestea, excesiv de prudentul Lucian Bute a preferat un meci defensiv timp de 10 reprize în care, deși nu a avut probleme deosebite, a lovit clar de mai puține ori decât oponentul său. Bursa celor doi pugiliști a fost de 2 milioane de dolari, potrivit presei internaționale.

Jean Pascal a fost primul care a rupt monotonia partidei, cu 30 de secunde înainte de finalul primei runde, cu o serie de lovituri combinate, la corp și la cap, după ce românul a reușit o directă de dreapta în plină figură.

Următoarele momente mai spectaculoase ale meciului au început cu 20 de secunde înainte de finalul rundei a patra, când tot canadianul de origine haitiană a avut inițiativa, dar Lucian Bute a contraatacat inspirat, în ciuda combinațiilor variate ale adversarului. De asemenea, Lucian Bute a fost nevoit să se apere și la finalul reprizei a cincea, când Pascal, care avea să domine și runda a șasea, a declanșat un nou atac, cu 10 secunde înainte de gong.

Cu 40 de secunde înainte de finalul reprizei a opta, Lucian Bute a căzut în urma unei lovituri neclare a lui Pascal, în care canadianul de origine haitiană a folosit și cotul, dar românul s-a ridicat imediat.

Și finalul rundei a noua a fost mai animat, în care cei doi pugiliști și-au atacat  adversarul într-un colț de ring și au schimbat mai multe lovituri puternice.

Cu 40 de secunde înainte de încheierea reprizei a zecea, Lucian Bute a început să sângereze din zona ochiului stâng, iar românul a primit mai multe lovituri și cu câteva secunde înainte de gong.

Prima repriză spectaculoasă a partidei a fost penultima, în care Lucian Bute și-a lovit de mai multe ori adversarul, într-un colț, cu 40 de secunde înainate de final, dar Jean Pascal a încheiat în forță, cu mai multe serii de lovituri.

Runda a 12-a a fost, de departe, cea mai strălucitoare, pe care Bute a dominat-o clar, însă, din păcate, a fost prea târziu: după un început în forță, în care l-a lovit puternic pe Pascal într-un colț, acesta a replicat în mijlocul ringului, dar românul a încheiat în forță, în ciuda faptului că a terminat partida sângerând, din zona de sub ochiul stâng.

Palmares de campion
Gălățeanul de 34 de ani a mai luptat la această categorie o singură dată, cu Denis Grachev, în data de 4 noiembrie 2012, ultima sa luptă.

De atunci, fostul campion mondial IBF la categoria supermijlocie s-a operat de două ori, în 2013: prima oară la arcada stângă, la sfârșitul lunii ianuarie, și a doua oară în data de 10 mai, pentru îndepărtarea unor monturi de oase care îi apăsau pe tendoane, la brațul stâng.

Iniţial, pe 25 mai, Jean Pascal trebuia să lupte din nou cu Chad Dawson, după ce viitorul adversar lui Lucian Bute a învins prin K.O. tehnic în repriza a 11-a, în data de 14 august 2010. Dawson a fost însă la curent cu negocierile dintre Pascal şi Bute şi a declarat că şi el ar alege o luptă cu pugilistul român, dacă ar fi în locul adversarului său.

Pascal a revenit cu o victorie, în 19 decembrie 2012, în faţa lui Alexy Kuziemsky, după 19 luni de inactivitate cauzate de o operaţie dar, după meci, durerile la umăr îi reveniseră la începutul anului.

Promoterul lui Jean Pascal este Yvon Michel, fondatorul actualului club al lui Lucian Bute, Interbox, la care a renunțat în 2004, după 6 ani, după ce compania a devenit falimentară. Problemele financiare ale canadianului au început după ce meciul Leonard Doroftei - Miguel Callist nu s-a mai disputat, din cauză că boxerul român nu s-a încadrat în limitele categoriei.

Atât Bute, cât şi Pascal, au fost învinşi de britanicul Carl Froch la categoria supermijlocie. Românul a pierdut în data de 26 mai 2012 (prin K.O. în repriza a cincea), pentru centura de campion mondial IBF, iar Pascal a pierdut centura WBC, în 6 decembrie 2008. Ambele evenimente au avut loc la Nottingham.

Jean Pascal l-a deposedat pe Adrian Diaconu de titlul mondial al categoriei semigrea, versiunea WBC, în data de 19 iunie 2009, iar românul a fost învins din nou de canadianul de origine haitiană , în 11 decembrie 2009.

Presa internaţională consideră că cel mai important meci de box din istoria Canadei este cel din 1980, când panamezul Roberto Duran l-a învins la puncte, după 15 runde, pe americanul Sugar Ray Leonard. Meciul a avut loc pe Stadionul Olimpic din Montreal.

Cu toate acestea, jurnaliştii nord-americani au scris că o partidă Bute - Pascal este importantă, întrucât ambii pugilişti au cetăţenia canadiană şi amândoi locuiesc şi se antrenează la Quebec.