EURO 2012

Ronaldo şi ai săi speră la calificare după un meci superb: Danemarca - Portugalia 2-3 REZUMAT VIDEO

Euro2012.tvrinfo.ro a transmis  LIVE VIDEO& TEXT meciul dintre Danemarca - Portugalia,partidă disputată pe   Lvov Arena din oraşul ucrainean Lvov.

13 Iunie 2012, 18:36 (actualizat 14 Iunie 2012, 00:06) | TVRinfo.ro |
Danemarca - Portugalia 2-3

Danemarca şi Portugalia s-au  întâlnit în primul meci al etapei a doua a Grupei B de la Euro 2012, de pe poziţii surprinzătoare şi au oferit un spectacol de gală.

În prima repriză, portughezii păreau că vor defila spre victorie, după ce Pepe şi Helder Postiga au marcat două goluri în 10 minute, spre uşurarea tehnicianului Paolo Bento. Danezii însă, au fost de altă părere şi au redus din handicap, prin Bendtner, cu 4 minute înainte de pauză.

Al doilea mitan a fost o mostră de fotbal adevărat. Mai întâi, Cristiano Ronaldo a ratat două mari ocazii de a-şi desprinde echipa pe tabelă. Apoi, acelaşi Bendtner i-a pedepsit pe risipitorii portughezi, egalând cu 10 minute înainte de final. Totul părea încheiat, dar Paolo Bento n-a fost de acord.

Tehnicianul portughez l-a trimis în teren pe Varela şi acesta, la doar 3 minute de la intrarea pe gazon, a adus victoria echipei sale. Drama putea fi şi mai mare dacă un alt nou intrat, Schone, înscria în al treilea minut de prelungire, dar aşa s-a terminat Danemarca - Portugalia 2-3. Cristiano Ronaldo şi coechipierii săi continuă cursa spre sferturile de finală.

Desfăşurarea minut cu minut a partidei:

ACTUALIZARE MINUTUL 90+4: Finalul meciului.

ACTUALIZARE MINUTUL 90+3: Noul intrat, Schøne, ratează din 10 metri lateral stânga o mare ocazie de gol

ACTUALIZARE MINUTUL 90+1: Cristiano Ronaldo primeşte şi el, cartonaşul galben

ACTUALIZARE MINUTUL 90: Se arată 4 minute de prelungire

ACTUALIZARE MINUTUL 89: Ultima schimbare la danezi:Schøne  în locul lui Krohn-Dehli

ACTUALIZARE MINUTUL 88: Schimbare făcută de Bento: Rolando în locul lui Nani

ACTUALIZARE MINUTUL 87: GOL PORTUGALIA! Varela înscrie din două mişcări, după ce a luftat în careu. Portughezul a marcat la doar trei minute de la intrarea sa pe teren

ACTUALIZARE MINUTUL 84: Schimbare la naţionala Portugaliei: Varela în locul lui Meireles

ACTUALIZARE MINUTUL 81: Jacobsen primeşte cartonaşul galben

ACTUALIZARE MINUTUL 80: GOL DANEMARCA! Centrare perfectă a lui Jacobsen şi Bendtner a reluat, perfect, cu capul din şase metri în plasă!

ACTUALIZARE Minutul 78: Ratare incredibilă a lui Ronaldo: căpitanul portughez a scăpat singur cu portarul danez, pe zonă centrală, dar a tras pe lângă poartă! Incredibil!

ACTUALIZARE Minutul 75: Am intrat în ultimul sfert de oră

ACTUALIZARE Minutul 71: Bendtner preia o minge în careu şi şutează cu piciorul stâng, dar mingea trece de puţin pe lângă poartă

ACTUALIZARE Minutul 68: Dominarea Danemarcei se reliefează în raportul posesiei:59%, faţă de doar 41% pentru portughezi

ACTUALIZARE Minutul 66: Momente de presiune daneză: nordicii au asediat careul Portugaliei, dar nu găsesc breşa care să le permită şutul decisiv

ACTUALIZARE Minutul 65: Paolo Bento schimbă şi el: Nelson Oliveira în locul lui Helder Postiga

ACTUALIZARE Minutul 62: Kvist a fost la câţiva centimetri de un gol extraordinar.

ACTUALIZARE Minutul 60: A doua schimbare efectuată de Morten Olsen: Mikkelsen în locul lui Rommedahl

ACTUALIZARE Minutul 56: J.Poulsen a primit al doilea cartonaş galben al meciului

ACTUALIZARE Minutul 52: Danezii sunt dispuşi să-şi asume mai multe riscuri în atac, dar lasă spaţii mari în apărare

ACTUALIZARE Minutul 48: Cristiano Ronaldo a scăpat singur cu portarul, dar şutul său din partea stângă a careului a fost parat de Andersen

ACTUALIZARE Minutul 47: Ca şi la începutul primei reprize, danezii au posesia balonului

ACTUALIZARE Minutul 46: A început partea a doua a meciului

ACTUALIZARE Minutul 45+2: Finalul primei reprize

ACTUALIZARE Minutul 45+1: Helder Postiga a fost agăţat de către un adversar şi a căzut la mijlocul terenului

ACTUALIZARE Minutul 44: S-au anunţat 2 minute de prelungire

ACTUALIZARE Minutul 42: Danemarca are un nou şut spre poartă, dar Patricio prinde. Nordicii par să fi prins aripi

ACTUALIZARE Minutul 41: GOL DANEMARCA! Bendtner înscrie din 2 metri, după ce a primit o pasă în faţa porţii goale de la Krohn-Dehli.

ACTUALIZARE Minutul 38: Danemarca replică prin şutul lui Eriksen, dar portarul portughez prinde în doi timpi

ACTUALIZARE Minutul 36: GOL PORTUGALIA! Helder Postiga reia în plasă centrarea lui Nani venită de pe partea dreaptă a careului de 16 metri danez. Danemarca - Portugalia 0-2

ACTUALIZARE Minutul 33: Ronaldo pleacă în viteză spre poarta daneză, trece de doi adversari, dar al treilea îl agaţă şi arbitrul dictează fault de la marginea careului de 16 metri

ACTUALIZARE Minutul 31: Cursă impetuoasă a lui Cristiano Ronaldo, pasă la întâlnire pentru Postiga, dar portarul Andersen prinde mingea şi împiedică un gol ca şi făcut.

ACTUALIZARE Minutul 29: Raul Meireles primeşte cartonaşul galben pentru un henţ

ACTUALIZARE Minutul 26: Bucurie imensă pentru portughezi, care, la acest scor, revin în cursa pentru calificarea în sferturile de finală.

ACTUALIZARE Minutul 25: GOL PORTUGALIA! Pepe deschide scorul după un corner executat de Moutinho!

ACTUALIZARE Minutul 21: Căpitanul Portugaliei execută lovitura liberă, dar trimite la mare distanţă de poartă

ACTUALIZARE Minutul 20: Ronaldo are o cursă pe partea stângă şi este faultat de Kjaer.

ACTUALIZARE Minutul 18: Fundaşul central Pepe acuză şi el o lovitură şi este întins pe gazon

ACTUALIZARE Minutul 17: Cristiano Ronaldo trage de la 16 metri, dar mingea se duce departe de poartă

ACTUALIZARE Minutul 15: Schimbare forţată pentru Morten Olsen: Zimling, accidentat, este înlocuit de J.Poulsen

ACTUALIZARE Minutul 14: Zimling  acuză o accidentare şi e căzut pe gazon

ACTUALIZARE Minutul 12: Portugalia are primul şut pe poartă: încercarea lui Veloso a fost respinsă cu uşurinţă de portarul danez

ACTUALIZARE Minutul 10: Lusitanii au început să avanseze, încet dar sigur, spre careul de 16 metri al nordicilor

ACTUALIZARE Minutul 7: Portugalia pare să adopte o tactică de aşteptare, pentru a lovi Danemarca pe contraatac

ACTUALIZARE Minutul 5: Lovitura de colţ a rămas fără rezultat

ACTUALIZARE Minutul 3: Arbitrul scoţian Craig Thompson acordă Danemarcei primul corner al partidei

ACTUALIZARE Minutul 2: Danezii au posesia balonului, încearcă să avanseze spre jumătatea portugheză

ACTUALIZARE Minutul 1: A începutul meciul

Echipele de start:

Portugalia: Patrício - Pereira, Alves, Pepe, Coentrão - Veloso, Moutinho, Meireles - Nani, Ronaldo(C), Postiga.
Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custódio, Quaresma, Micael, Viana, Almeida, Oliveira, Varela.
Antrenor: Paolo Bento.

Danemarca: Andersen -Jacobsen, Kjær, Agger(C), S. Poulsen  - Kvist,  Zimling -  Krohn-Dehli,Eriksen, Rommedahl - Bendtner.
Rezerve: Lindegaard, Schmeichel, Bjelland, Okore, Wass, C Poulsen, Schøne, Silberbauer, J Poulsen, Kahlenberg, Pedersen, Mikkelsen.
Antrenor: Morten Olsen

Deşi este considerată una din marile favorite la câştigarea trofeului, Portugalia se poate trezi eliminată din competiţie după doar două meciuri.

Elevii lui Paolo Bento au pierdut contra Germaniei la debut şi au nevoie de victorie cu danezii pentru a mai spera la sferturi. Cu toate acestea, misiunea portughezilor se anunţă dificilă pentru că Danemarca a arătat deja că este o forţă de luat în seama. Oamenii lui Morten Olsen s-au impus la primul meci, contra Olandei şi acum sunt îndreptăţiţi să spere la sferturile de finală.

Tehnicianul Portugaliei, Paolo Bento, nu are probleme majore de lot, în afară de moralul extrem de scăzut al jucătorilor săi. Ba chiar se pare că antrenorul a avut o altercaţie cu starul Cristiano Ronaldo.Morten Olsen are întreg lotul valid.

În ceea ce priveşte istoria meciurilor directe, Portugalia şi Danemarca s-au mai întâlnit o singură dată la Euro, partida încheiându-se la egalitate, 1-1.

Per total, Portugalia are avantaj, cu un total de şapte victorii din 12 meciuri.