LIGA EUROPA

Steaua - FC Copenhaga 1-0 / Românii, lideri în Grupa E

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent în timp real, de la ora 22:00, cu cele mai importante evenimente ale partidei Steaua - FC Copenhaga, al doilea meci al roş-albaştrilor în grupele Ligii Europa, după remiza spectaculoasă de la Stuttgart, scor 2-2.

04 Octombrie 2012, 11:38 (actualizat 05 Octombrie 2012, 00:40) |
Steaua, la primul meci pe teren propriu în grupele Ligii Europa

Steaua s-a impus, pe Arena Națională din București, în fața celor de la FC Copenhaga cu scorul de 1-0, gol marcat de muntenegreanul Ștefan Nikolici în minutul 82.

Partida a fost una destul de anostă, prima repriză consemnând foarte puține faze de poartă. Steaua a părut că este lipsită de inspirație, în timp ce danezii au fost mulțumiți să se apere și să contra-atace.

La pauză, însă, antrenorul Laurențiu Reghecampf a luat o decizie curajoasă: a făcut două schimbări, aruncându-i în luptă pe Nikolici și Chipiciu, în locul lui Rocha și Prepeliță.

Chiar și-așa, cele mai mari ocazii le-au avut oaspeții: Matei a salvat în fața lui Cornelius, '59, aflat în poziție ideală, iar apoi Gislason a ratat din opt metri.

Disperat, antrenorul Stelei a scos un fundaș, Matei și a introdus un atacant, Rusescu. Imediat, Nikolici are cea mai mare ocazie stelistă: centrare Chipciu și muntenegreanul a reluat peste de la 11 metri.

Peste 13 minute, a venit și golul: centrare Tănase, Stadsgaard a respins în coechipierul său, Sigurdsson, care presat de Nikolici, introduce mingea în proprie poartă. Finalul nu a mai adus nimic și Steaua s-a impus cu 1-0.

În celălalt meci al grupei, Molde a învins Stuttgart cu 2-0, prin golurile lui Berget '58 și Chima '88. În aceste condiții, clasamentul Grupei E se prezintă astfel:

Minutul 86: Santin a intrat în locul lui P. Bengtsson la danezi

Minutul 82: GOL STEAUA! Echipa română înscrie după o fază norocoasă: centrare Tănase, Stadsgaard a respins în Nikolici, mingea intrând în poartă cu toată opoziția portarului

Minutul 75: Am intrat în ultimul sfert de oră al partidei

Minutul 72: Schimbă și Ariel Jacobs: Vingaard în locul lui Jorgensen

Minutul 64: Ultima schimbare efectuată de Reghecampf: Rusescu în locul lui Chipciu

Minutul 62: Mare ocazie pentru FC Copenhaga! Cornelius a reluat din 10 metri, central, dar mingea lovită cu capul s-a scurs pe lângă bară

Minutul 60: Chipciu a tras de la 20 de metri, dar goal-keeperul danez a prins în doi timpi

Minutul 56: Prima ocazie frumoasă a Stelei: centrare Pârvulescu și reluare Nikolici, din vole, pe spațiul porții daneze.

Minutul 50: Adrian Popa vede cartonașul galben

Minutul 46: A început repriza secundă

Dublă schimbare la pauză pentru Steaua: Chipciu în locul lui Prepeliță și Nikolici în locul lui Adi Rocha

Minutul 45+3: Finalul primei reprize

Minutul 45: S-au anunțat 3 minute de prelungiri

Minutul 33: Partida este foarte fragmentată din cauza erorilor tehnice și a faulturilor

Minutul 26: Delaney primește cartonașul galben pentru un fault la Prepeliță

Minutul 23: Steaua a avut o posesie mai bună, dar foarte puțin concretizată în acțiuni periculoase

Minutul 15: A trecut un prim sfert de oră confuz, fără ocazii clare de nicio parte

Minutul 8: Tănase are un șut frumos, dar portarul danez prinde

Minutul 5: Danezii au avut și ei prima acțiune care i-a adus în careul stelist, dar a rămas fără rezultat

Minutul 2: Steaua a avut primul corner al partidei

Minutul 1: A început partida

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - G. Matei, Gardoş, Chiricheş, Pârvulescu - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Prepeliţă, Cr. Tănase - Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Copenhaga: Wiland - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson - Gislason, Kristensen, Claudemir, Delaney - Jorgensen, Cornelius. Antrenor: Ariel Jacobs.

Steaua va înfrunta pentru a treia oară la Bucureşti o echipă daneză în cupele europene, pe o Arenă Naţională arhiplină, interesul pentru partida cu FC Copenhaga fiind uriaş.

Tehnicianul roş-albaştrilor, Laurenţiu Reghecampf, s-a declarat încântat de ataşamentul suporterilor şi a adăugat că acest lucru se poate dovedi hotărâtor.

"Cred că am reuşit rezultate bune la Steaua, am început să jucăm din ce în ce mai bine. Ne dorim să câştigăm toate cele trei puncte şi să luăm o opţiune pentru calificarea în primăvara europeană.

Cel mai frumos lucru e să joci pe un stadion arhiplin. Avem plăcerea de a juca pe un stadion frumos şi eu mă mândresc că Steaua poate să adune 50.000 de spectatori în tribune.

E foarte important să câştigăm mâine, deoarece cu patru puncte ai alte şanse. Ştiu că victoriile aduc victorii, dar pentru mine cel mai important e că echipa joacă fotbal, că toţi jucătorii sunt sănătoşi. Ne-am făcut bine temele. Aştept ca mâine după antrenament să văd cum se simt jucătorii pentru a alinia cea mai bună formaţie. Sper să ne impunem cu ajutorul spectatorilor", a spus Reghecampf.

Antrenorul Stelei a afirmat că punctul forte al echipei antrenate de Ariel Jacobs este jocul pe benzi şi şi-a avertizat fotbaliştii că danezii au o echipă redutabilă.

"Au o echipă foarte bună, experimentată pe plan internaţional. Am urmărit primulor meci din Liga Europa disputat acasă şi ştim că au o echipă puternică. Ştim exact ce ne aşteaptă mâine seară. Meciul e foarte important pentru ambele echipe, dacă vor câştiga ei vor lua o opţiune majoră pentru calificare. Danezii au câţiva jucători valoroşi, au un joc bun pe benzi. Le-am spus fotbaliştilot mei că trebuie să fie atenţi, nu trebuie să-i desconsiderăm", a mai spus Reghecampf.

Pe de altă parte, mijlocaşul Cristian Tănase a afirmat că Steaua ar fi reuşit s-o învingă pe Manchester United, dacă ar fi jucat cu vicecampioana Angliei, în locul lui CFR Cluj.

"E un meci greu ţinând cont că ei au câştigat primul meci acasă, dar şi noi avem un moral bun după partida de la Stuttgart. Din păcate am ratat ultimele meciuri din cupele europene din cazua unui cartonaş roşu, apoi am fost accidentat. Îmi doresc foarte mult să revin cu un joc bun, să câştigăm şi să mergem mai departe. Suntem foarte valoroşi ca echipă şi putem ajunge departe. Dar trebuie să o luăm pas cu pas şi nu e uşor, pentru că şi celelalte echipe sunt foarte puternice.

Presiunea din tribune ne ajută, ne împinge de la spate. E normal să se simtă o anumită oboseală că jucăm din trei în trei zile, dar asta ne e meseria.

Mi-a plăcut jocul făcut de CFR Cluj cu Manchester United, dar dacă noi am fi fost în locul lor am fi câştigat", a declarat Cristi Tănase.

De cealaltă parte, antrenorul formaţiei FC Copenhaga, Ariel Jacobs, s-a declarat impresionat de jocul Stelei la Stuttgart, dar şi de modul în care evoluează în Liga I.

"Consider că Steaua trebuie tratată cu respect. Dacă joacă în Europa League înseamnă că e o echipă de calitate. Potrivit rapoartelor, ştiu că au foarte mulţi jucători de calitate. Meciurile din campionatul intern nu se compară cu cele din Europa League, dar cunosc faptul că Steaua are rezultate bune pe plan intern. Am urmărit două meciuri din campionat şi pe cel cu Stuttgart şi avem o imagine completă asupra jocului Stelei.

Ştiu că vor fi 50.000 de oameni în tribună şi atmosfera va fi fantastică.

Înainte să înceapă această grupă, toată lumea se aştepta ca Stuttgart să fie favorită, dar văzând jocul de la Stuttgart am remarcat o echipă foarte bună a Stelei obţinând un punct acolo. Asta spune multe despre Steaua. Ambele echipe au şanse egale mâine.

M-am documentat în ceea ce priveşte tradiţia Stelei şi am aflat că are o istorie bogată în fotbalul european.

Eu mă bazez pe cifre şi pe statistici şi consider că o echipă care doreşte să fie favorita grupei trebuie să câştige cel puţin două meciuri acasă şi să facă două rezultate de egalitate în deplasare", a spus Jacobs.

Steaua va întâlni pentru a treia oară în istorie o echipă din Danemarca, după Boldklub Vejle (1-1 în deplasare şi 4-1 în Ghencea, în septembrie 1985) şi AGF Aarhus (2-3 în deplasare şi 2-1 în Ghencea, în octombrie 1992).

De remarcat că roş-albaştrii au învins de fiecare dată echipele daneze, pe propriul teren.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Italia, cu Antonio Damato la "centru". Acesta a mai oficiat la două partide ale echipelor româneşti, ambele în 2010. Astfel, în 22 iulie, a venit la Bucureşti pentru meciul Dinamo - Olimpia Bălţi, scor 5-1, manşa a doua a turului al doilea al Ligii Europa, iar în august a arbitrat meciul Hajduk Split - Unirea Urziceni: 4-1, turul play-off-ului Ligii Europa, penultimul din istorie al ialomiţenilor în cupele europene (în retur, cele două echipe aveau să remizeze, scor 1-1).

În prima etapă, Steaua a remizat la Stuttgart, cu VfB Stuttgart, scor 2-2, în timp ce FC Copenhaga a învins, pe teren propriu, formaţia norvegiană Molde, cu scorul de 2-1.