Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
EUROPA LEAGUE

Grupele Ligii Europa. STEAUA și ASTRA au adversari accesibili

Site-ul StirileTVR.ro v-a informat în timp real cu evoluția tragerii la sorți a celor 12 grupe ale Ligii Europa, care a avut loc la Nyon.

Steaua, care a ratat accesul în grupele Ligii Campionilor, va juca cu Dinamo Kiev, Rio Ave și Aalborg, iar Astra Giurgiu, aflată în premieră în această fază a competiției, după ce i-a eliminat pe francezii de la Olympique Lyon, a fost repartizată în grupa cu FC Salzburg, Celtic Glasgow și Dinamo Zagreb.

29 August 2014, 14:59 (actualizat 29 August 2014, 18:32) |
Europa League

Alte două echipe echipe românești au fost eliminate în această ediție a Ligii Europa: Petrolul a fost învinsă în play-off de Dinamo Zagreb (3-1 pe Ilie Oană și 2-1 în capitala Croației), iar CFR Cluj nu a reușit să treacă de Dinamo Minsk (0-1 în Belarus și 0-2 în Gruia), în turul al III-lea preliminar.

Steaua se va duela pentru a treia oară cu Dinamo Kiev în cupele europene, după Supercupa Europei, din februarie 1987 (1-0 la Monte Carlo), august 2001 (2-4 în Ghencea și 1-1 la Kiev) și în toamna lui 2006 (4-1 la Kiev și 1-1 la București). Campioana României se va întâlni pentru prima dată cu Rio Ave și BK Aalborg.

De partea cealaltă, Astra Giurgiu se va duela în premieră cu FC Salzburg, Celtic Glasgow și Dinamo Zagreb, cu mențiunea că echipa croată a eliminat Petrolul Ploiești în play-off.

Componența grupelor, efectuată de Youri Djorkaef și de Jerzy Dudek, ambasadorul finalei 2015, de la Varșovia:

GRUPA A - Villarreal, VfL Borussia Mönchengladbach, FC Zürich, Apollon Limassol.

GRUPA B - FC Copenhaga, FC Brugge, AC Torino, HJK Helsinki.

GRUPA C - Tottenham, Beșiktaș Istanbul, Partizan Belgrad, Asteras Tripolis.

GRUPA D - FC Salzburg, Celtic Glasgow, Dinamo Zagreb, ASTRA GIURGIU.

  • 18 septembrie, ora 20:00: Dinamo Zagreb - Astra Giurgiu, FC Salzburg - Celtic Glasgow
  • 2 octombrie, ora 22:05 - Astra Giurgiu - FC Salzburg, Celtic Glasgow - Dinamo Zagreb
  • 23 octombrie, 22:05 Celtic Glasgow - Astra Giurgiu, FC Salzburg - Dinamo Zagreb
  • 6 noiembrie, ora 20:00: Astra Giurgiu - Celtic Glasgow, Dinamo Zagreb - FC Salzburg
  • 27 noiembrie, ora 22:05 - Celtic Glasgow - FC Salzburg, Astra Giurgiu - Dinamo Zagreb
  • 11 decembrie, ora 20:00 - FC Salzburg - Astra Giurgiu, Dinamo Zagreb - Celtic Glasgow

GRUPA E - PSV Eindhoven, Panathinaikos Atena, Estoril Praia, Dinamo Moscova.

GRUPA F - Internazionale Milano, Dnepr, Saint-Etienne, FC Qarabah.

GRUPA G - FC Sevilla, Standard Liège, Feyenoord Roterdam, Rijeka.

GRUPA H - Lille, VfL Wolfsburg, Everton, FK Krasnodar.

GRUPA I - Napoli, Sparta Praga, Young Boys Berna, Slovan Bratislava.

GRUPA J - Dinamo Kiev, STEAUA BUCUREȘTI, Rio Ave, BK Aalborg.

  • 18 septembrie, ora 22:05: Steaua - Aalborg BK, Rio Ave - Dinamo Kiev
  • 2 octombrie, ora 20:00: Dinamo Kiev - Steaua, Aalborg BK - Rio Ave
  • 23 octombrie, ora 20:00: Aalborg BK - Dinamo Kiev, Steaua - Rio Ave
  • 6 noiembrie, ora 22:05: Dinamo Kiev - Aalborg BK, Rio Ave - Steaua
  • 27 noiembrie, ora 20:00: Aalborg BK - Steaua, Dinamo Kiev - Rio Ave
  • 11 decembrie, ora 22:05: Steaua - Dinamo Kiev, Rio Ave - Aalborg BK

GRUPA K - Fiorentina, PAOK Salonic, Guimgamp, Dinamo Minsk.

GRUPA L - Metalist Harkov, Trabzonspor, Legia Varșovia, KSC Lokeren.

Cele 4 urne valorice de dinaintea tragerii la sorți a grupelor Ligii Europa:

  • URNA 1 - Internazionale Milano, Tottenham Hotspur, FC Sevilla, PSV Eindhoven, Napoli, Dinamo Kiev, Villarreal, Fiorentina, FC Salzburg, Metalist Harkov, Lille şi FC Copenhaga.
  • URNA 2 - STEAUA BUCUREȘTI, Standard Liège, PAOK Salonic, Celtic Glasgow, Beşiktaş Istanbul, VfL Wolfsburg, FC Brugge, Dnepr, Trabzonspor, Panathinaikos Atena, Sparta Praga, VfL Borussia Mönchengladbach.
  • URNA 3 - Everton, Young Boys Berna, Dinamo Zagreb, FC Zürich, Estoril, Legia Varşovia, Partizan Belgrad, AC Torino, Feyenoord Rotterdam, Guingamp, Saint-Etienne, Rio Ave.
  • URNA 4 - Dinamo Moscova, FK Krasnodar, HNK Rijeka, Lokeren, Asteras Tripolis, Slovan Bratislava, FK Qarabah, HJK Helsinki, ASTRA GIURGIU, Dinamo Minsk, Aalborg.

Steaua se află pentru a șaptea oară în grupele Ligii Europa și doar de două ori nu a reușit să se califice în șaisprezecimile de finală: în 2009, când a încheiat pe locul al patrulea, fără victorie, o grupă cu Fenerbahçe, Twente Enschede și Șeriff Tiraspol, și în 2010, când a încheiat pe locul al treilea o grupă cu Liverpool, Napoli și FC Utrecht.

În sezonul 2004/2005 s-a clasat pe locul al doilea și s-a oprit în ”optimi”, după un duel cu Villarreal (0-0 în Ghencea și 0-2 în Spania), în stagiunea 2005/2006 a câștigat grupa și a fost oprită în semifinale de Middlesbrough (1-0 pe fostul Lia Manoliu și 2-4 în Anglia), în 2011/2012 a fost eliminată de Twente Enschede în șaisprezecimi (dublu 0-1), după ce a încheiat grupa pe locul secund, iar în urmă cu două stagiuni a câștigat grupa și a fost învinsă de viitoarea câștigătoare a trofeului, Chelsea, în ”optimi” (1-0 pe Arena Națională, 1-3 pe Stamford Bridge).

Steaua a trecut de campioana Danemarcei, Strømsgodset, în turul al doilea al competiției , respectiv de cea a Kazahstanului, FC Aktobe, în turul al III-lea. În play-off, roș-albaștrii au fost eliminați de Ludogoreț Razgrad (1-0 pe Arena Națională și 0-1, 5-6 la penalty-uri, la Sofia).

De partea cealaltă, Astra Giurgiu a trecut în turul al III-lea de cehii de la Slovan Liberec (3-0 pe teren propriu și 3-2 în deplasare) și de Olympique Lyon în play-off (2-1 în Franța și 0-1 la Giurgiu).

 

În grupele Ligii Europa au fost calificate din oficiu 7 echipe: FC Sevilla (Spania, deținătoarea trofeului), Dinamo Kiev (Ucraina), ACF Fiorentina (Italia), VfL Wolfsburg (Germania), Everton (Anglia), Estoril Praia (Portugalia) și EA Guingamp (Franța).

Rezultatele din manșa a doua a play-off-ului Ligii Europa:

  • Lokomotiv Moscova - APOLLON LIMASSOL: 1-4 (Roman Pavliucenko '85) - Nicolae Grigore a fost rezervă la oaspeți
  • Omonia Nicosia - DINAMO MOSCOVA: 1-2 (Mickael Poté '23 / Milan Stepanov '11-autogol, Christopher Samba '90+3) - meci arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de tuşierii Aurel Oniţa şi Miklos Nagy și de arbitrul de rezervă Radu Petrescu. Oaspeții au avut un jucător eliminat, pe mijlocașul William Vainqueur ('73)
  • Neftçi Baku - PARTIZAN BELGRAD: 1-2 (Julius Wobay '58 / Petar Škuletić '24, '90+2) - partida s-a încheiat cu 4 eliminați: 3 de la gazde (Ernest N'For'86, Eric Ramos '90+3 și Cauê '90+4) și unul de la oaspeți (Petar Škuletić '90+4).
  • METALIST HARKOV - Ruch Chorzów: 1-0 (Cleiton Xavier '105+1-penalty) - portarul oaspeților, Krzysztof Kamiński, a fost eliminat în minutul 103
  • FK KRASNODAR - Real Sociedad: 3-0 (Joãozinho '71-penalty, Mauricio Pereyra '88, Ari '90)
  • PAOK SALONIC - Zimbru Chișinău: 4-0 (Fernando Pereyra '11, Stefanos Athanasiadis '45, Robert Mak '79, Maarten Martens '84) - fundașul Răzvan Raț a fost integralist la gazde și a oferit pasa decisivă pentru golul de 2-0. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea atacantului francez Jean Amani ('42).
  • Hajduk Split - DNEPR DNEPROPETROVSK: 0-0
  • Șeriff Tiraspol - HNK RIJEKA: 0-3 (Ligger Malaquias '29-autogol, Andrej Kramarić '44, Moisés '61) - fundașul Andrei Mureșan a fost integralist la gazde
  • FK Rostov - TRABZONSPOR: 0-0 - mijlocașul Alexandru Bourceanu nu a făcut parte din lotul gazdelor
  • Șahtior Soligorsk - PSV EINDHOVEN: 0-2 (Memphis Depay ('89, '90+3)
  • Maccabi Tel Aviv - ASTERAS TRIPOLIS: 3-1 (Barak Badash '27, Eran Zehavi '54-penalty, Rade Prica '75 / DORIN GOIAN '23)
  • Twente Enschede - FK QARABAH: 1-1 (Luc Castaignos '37, Muarem Muarem '51)
  • FC Midtjylland - PANATHINAIKOS ATENA: 1-2 (Sylvester Igboun '73-penalty / Nano '55Viktor Klonaridis '74)
  • FEYENOORD ROTTERDAM - Zoria Lugansk: 4-3 (Mitchell tre Vrede '18, Ruben Schaken '26, Maxym Bily '48-autogol, Elvis Manu '90+2 / Ruslan Malinovski '56, '80, Maxym Billy '71)
  • SPARTA PRAGA - FC Zwolle: 3-1 (Ladislav Krejci '10, Borek Dočkal '44, Jakub Brabec '62 / Stefan Nijland '83-penalty)
  • Rapid Viena - HLESINGIN JALKAPALLOKLUBI: 3-3 (Louis Schaub '10, '13, Dominik Wydra '90+4 / Macoumba Kandji '15, Nikolai Alho '77, Demba Savage '88-penalty)
  • SAINT-ETIENNE - Karabukspor: 1-0 (Kevin Monnet-Paquet '13), 4-3 la penalty-uri
  • Debrecen - YOUNG BOYS BERNA: 0-0 - gazdele au încheiat partida în 9 jucători de câmp, după eliminarea lui Limam Seydi
  • FC ZURICH - Spartak Trnava: 1-1 (Yacine Chikhaoui '48 / Nikolas Špalek '90+2)
  • AC TORINO - NK Split: 1-0 (Omar El Kaddouri '22-penalty)
  • VILLARREAL - FK Lokomotiv Astana: 4-0 (Luciano Vietto '21, '54, Bruno '61-penalty, Matias Leiva '67)
  • TOTTENHAM - AEL Limassol: 3-0 (Harry Kane '45, Paulinho '49, Andros Townsend '66-penalty) - fundașul Vlad Chiricheș, schimbat în minutul 86, a fost coautorul celui de-al doilea gol
  • Nacional Funchal - DINAMO MINSK: 2-3 (Marco Matias '30-penalty, Ali Ghazal '53 / Shikoze Udodji '32, '63, Slobodan Simović '40)
  • Hull City - LOKEREN: 2-1 (Robert Brady '6, '55-penalty / Jordan Remacle '49) - meci arbitrat de o brigadă românească: Ovidiu Hațegan - Octavian Şovre şi Radu Ghinguleac - Sebastian Colțescu. Atacantul gazdelor, Yannick Sagbo, a fost eliminat în minutul 71.
  • INTERNAZIONALE MILANO - Stjarnan: 6-0 (Mateo Kovačić '28, '33, '51, Pablo Osvaldo '47, Mauro Icardi '69, '80)
  • BORUSSIA MOENCHENGLADBACH - FK Sarajevo: 7-0 (André Hahn '20, Granit Xhaka '24, Branimir Hrgota '34, '67, '82, Thorgan Hazard '74-penalty, '90+2)
  • FC BRUGGE - Grasshopper Zürich: 1-0 (Víctor Vázquez '62)
  • LEGIA VARȘOVIA - FK Aktobe: 2-0 (Michal Kucharczyk '26, Ivica Vrdoljak '66-penalty)
  • RIO AVE - Elfsborg: 1-0 (Esmaël Gonçalves '90+2)

Rezultatele partidelor din prima manșă a play-off-ului Ligii Europa:

  • Dnepr - Hajduk Split 2-1 (Nikola Kalinić '50, Evgheni Șakov '88 / Tino Sušić '47)
  • FC Astana (Kazahstan) - Villarreal CF (Spania): 0-3 (Cani '33, Dos Santos '48, Mario Gaspar '84) - fundașul central al gazdelor, Marin Aničić a primit două cartonașe galbene în decurs de 24 de minute și a fost eliminat în minutul 60
  • FC Aktobe (Kazahstan) - Legia Varşovia (Polonia) 0-1 (Duda '48)
  • Dinamo Moscova (Rusia) - AC Omonia Nicosia (Cipru) 2-2 (Samba '33, Büttner '72 / Lobzhanidze '2, Fofana '59) - extrema stângă a gazdelor, Aleksandr Kokorin, a încasat două cartonașe galbene în minutele 43 și 62
  • AEL Limassol (Cipru) - Tottenham Hotspur (Anglia) 1-2 (Sardinero '14 / Soldado '74, Kane '80)
  • HJK Helsinki (Finlanda) - Rapid Viena (Austria) 2-1 (Lod '63, Väyrynen '74 / Schaub '58)
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Twente Enschede (Olanda) 0-0
  • Ruch Chorzów (Polonia) - Metalist Harkov (Ucraina) 0-0
  • PSV Eindhoven (Olanda) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (Maher '59) - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”, ajutat de asistenții Sebastian Gheorghe și Mihai Artene, respectiv de rezerva Cătălin Popa
  • IF Elfsborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia) 2-1 (Prodell '27, Mobaeck '38 / Marcelo '65)
  • Kardemir Karabükspor (Turcia) - AS Saint-Étienne (Franţa) 1-0 (Kumbela '60)
  • Dinamo Minsk (Belarus) - CD Nacional (Portugalia) 2-0 (Stasevici '44-penalty, Nikolici '55)
  • Apollon Limassol (Cipru) - FC Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-1 (Abraham '80 / Kasaev '39) - oaspeții au încheiat jocul cu 2 eliminați: mijlocașul Jan Tigoev ('76) și fundașul stânga Vitali Denisov ('87)
  • BSC Young Boys Berna (Elveţia) - VSC Debrecen (Ungaria) 3-1 (Nuzzolo '26, Steffen '67, Frey '87 / Sidibé '39)
  • Zoria Lugansk (Ucraina) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 1-1 (Biliy '27 / Te Vrede '38)
  • PEC Zwolle (Olanda) - Sparta Praga (Cehia) 1-1 (Lukoki '77 / Krejčí '82) - gazdele au ratat un penalty în minutul 21, prin Maikel van der Werff
  • Trabzonspor (Turcia) - FC Rostov (Rusia) 2-0 (Medjani '37, Oscar Cardozo '73)
  • Panathinaikos Atena (Grecia) - FC Midtjylland (Danemarca) 4-1 (Berg '21-penalty, '24, '45, '89 / Lauridsen '13) - fundașul dreapta al gazdelor, Konstantinos Triandafillopulos, a fost eliminat în minutul 81, iar fundașul central al oaspeților, Erik Sviatchenko, a primit cartonaș roșu în minutul 58
  • Zimbru Chişinău (Republica Moldova) - PAOK Salonic (Grecia) 1-0 (Burghiu '80) - Răzvan Raţ a fost integralist la oaspeți, Costin Lazăr nu a fost reținut în lot
  • FC Spartak Trnava (Slovacia) - FC Zürich (Elveţia) 1-3 (Vlasko '14-penalty / Chermiti '4, '45+2, '58)
  • FK Partizan Belgrad (Serbia) - PFK Neftçi Baku (Azerbaidjan) 3-2 (Dênis Silva '29-autogol, Grbić '32, Yunuszadä '69-autogol / Dênis Silva '11, '17)
  • Grasshoppers Zürich (Elveţia) - FC Brugge (Belgia) 1-2 (Lang '8 / Jahić '14-autogol, Víctor Vázquez '15)
  • Asteras Tripolis (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-0 (Mazza '29, Zisopoulos '47) - fundașul central Dorin Goian a fost integralist la învingători
  • RNK Split (Croaţia) - AC Torino (Italia) 0-0
  • OV Lokeren (Belgia) - Hull City (Anglia) 1-0 (Vanaken '58)
  • Real Sociedad (Spania) - FC Krasnodar (Rusia) 1-0 (Xabi Prieto '71)
  • FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - VfL Borussia Mönchengladbach (Germania) 2-3 (Puzigaća '26, Duljević '59 / Hahn '11, Hrgota '41,'73)
  • HNK Rijeka (Croaţia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 1-0 (Leovac '85) - mijlocașul central Andrei Mureșan a fost integralist la oaspeți
Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 10°C 5°C
IASI 6°C 3°C
CLUJ 10°C 7°C
CONSTANTA 8°C 3°C
CRAIOVA 14°C 7°C
BRASOV 6°C 5°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 15 Noiembrie 2018, 02:41
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 14-11-2018
Deschidere: 8670.05
Maxim: 8670.05
Mimim: 8545
Variatie: -1.38%
SNG
35.10
0.43%
TLV
2.36
0.42%
SNP
0.37
4.15%
FP
0.94
0%
SNN
8.46
0.6%
TGN
356.00
3.54%
SIF2
1.30
0.46%
BRD
13.28
0.75%
EL
10.74
1.47%
IARV
7.74
0%
ARHIVĂ ȘTIRI