Lionel Messi - cel mai prolific marcator din istoria Ligii Campionilor, cu 73 de goluri

Atacantul argentinian Lionel Messi a devenit marți cel mai prolific marcator din Liga Campionilor, cu 74 de reușite, în urma hat-trick-ului reușit la Nicosia, în al 91-lea său meci din Champions League, APOEL - FC Barcelona: 0 - 4

În data de 5 noiembrie, fotbalistul de 27 de ani egalase performanța lui Raul Gonzalez, de 71 de goluri, iar în 22 noiembrie a devenit și cel mai bun marcator din istoria campionatului Spaniei, cu 253 de reușite.

25 Noiembrie 2014, 23:49 (actualizat 27 Noiembrie 2014, 19:49) |
Sport, 26 nov

"E minunat!", a declarat Lionel Messi la finalul partidei. "Noi nu ne-am dorit decât cele trei puncte și ne-am îndeplinit obiectivul. Asta e tot ce contează. Acum vom încerca să continuăm pe același drum și să reușim performanțele pe care ni le-am propus la începutul sezonului".

Victoria catalanilor în Cipru a fost adusă de Luis Suárez ('27), aflat la primul gol în tricoul vicecampioanei Spaniei, și de reușitele lui Lionel Messi ('38, '58, '87).

Ambele formații au jucat în inferioritate numerică: oaspeții, după eliminarea mijlocașului brazilian Rafinha ('70), pentru primirea a două cartonașe galbene în decurs de 35 de minute, iar gazdele, după ce fundașul central João Guilherme a primit al doilea cartonaș galben ('84), la 30 de minute după ce îl văzuse pe primul.

În celălalt meci al grupei F, Paris Saint-Germain a dispus, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam cu scorul de 3 - 1 (Edinson Cavani '33, '83, Zlatan Ibrahimovic '78 / Davy Klaassen '67).

FC Barcelona și PSG erau calificate în optimile de finală ale competiției încă de etapa trecută.

În 10 decembrie, FC Barcelona se va duela, pe Camp Nou, cu Paris Saint-Germain, iar Ajax și APOEL Nicosia se vor lupta, la Amsterdam, pentru un loc în șaisprezecimile Ligii Europa.

GRUPA G

• Schalke 04 - Chelsea: 0 - 5 (John Terry '2, Willian '29, Jan Kirchhoff '44-autogol, Didier Drogba '76, Ramires '78) - astfel, antrenorul gazdelor, Roberto di Matteo, a ratat șansa de a-și lua revanșa față de clubul cu care a cucerit Liga Campionilor în 2012, pentru a fi concediat 6 luni mai târziu
  • Sporting Lisabona - Maribor: 3 - 1 (Carlos Mané '10, Nani '35, Islam Slimani '65 / Jefferson Nascimento '42-autogol) - meci întrerupt imediat după începutul celei de-a doua reprize din cauza unor probleme la instalația de nocturnă și reluat după aproximativ 50 de minute