EUROPA LEAGUE

Valencia, Benfica, Ol. Lyon și Betis Sevilla - ca și calificate în ”sferturile” Ligii Europa

Valencia, Benfica, Ol. Lyon și Betis Sevilla și-au asigurat, în bună măsură accesul în sferturile de finală ale Ligii Europa, după succesele clare obținute în prima manșă a ”optimilor”. Ovidiu Hațegan a arbitrat al treilea meci stagional în această competiție, Cosmin Moți a fost suspendat și nu a putut evolua pentru Lodogoreț Razgrad, iar fundașul lui Tottenham, Vlad Chiricheș, este în continuare accidentat.

Returul este programat joia viitoare.

14 Martie 2014, 00:13 |
Liga Europa

Surpriza de joi a fost produsă de ”lanterna roșie” din Primera Division, Betis Sevilla, care a învins-o pe marea sa rivală locală în deplasare cu 2-0 (Léo Baptistão '15, Salva Sevilla '77), la capătul unui meci care a avut nevoie de 8 minute de prelungire. În La Liga, FC Sevilla se luptă cu Villarreal și Real Sociedad pentru  două locuri de Liga Europa, în timp ce Betis ocupă ultimul loc, la 9 lungimi de undă de salvarea de la retrogradare.

Ultima victorie a lui Betis pe Ramon Sanchez Pizjuan data din 2 mai 2012, scor 2-1, în campionat, iar ultimul triumf clar în fieful marii rivale fusese obținut în decembrie 1996, scor 3-0.

În duelul italienesc al serii, Juventus nu a putut-o învinge pe teren propriu pe Fiorentina, iar cele două formații au remizat, scor 1-1 (Arturo Vidal '3 / Mario Gomez '79). În urmă cu 5 zile, ”Bătrâna Doamnă” se impusese în fața grupării din Florența cu 1-0, tot la Torino, în campionat, și, cu un meci în plus disputat, are 14 puncte în fotoliul de lider față de AS Roma. În Serie A, Fiorentina se luptă cu Internazionale, Parma, Verona și Lazio pentru două locuri de Europa League.

Pe de altă parte, Ovidiu Hațegan a arbitrat pentru al treilea an consecutiv un meci în ”optimile” Ligii Europa, FC Basel - FC Salzburg: 0-0, în care a arătat 6 cartonașe galbene, câte 3 de fiecare parte. Arădeanul de 33 de ani a fost asistat de Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe și Adrian Ghinguleac.

Cel mai tensionat meci al serii a fost cel din Ludogoreț și Valencia, la Razgrad, în care ibericii s-au impus cu 3-0 (Barragán '5, Federico Cartabia '33, Philippe Senderos '59). Gazdele au ratat un penalty (Roman Bezjak '26) și au primit ultimele două goluri în superioritate numerică, după eliminarea mijlocașului oaspeților Seydou Keita ('24), care produsese lovitura de pedeapsă. Nici bulgarii nu au încheiat jocul cu 10 jucători de câmp, întrucât brazilianul Juninho Quixadá a fost eliminat în minutul 80, la 18 minute după ce îl înlocuise pe fundașul finlandez Tero Mäntylä.

Rezultatele complete din prima manșă a ”optimilor” Ligii Europa:

• FC Basel - FC Salzburg: 0-0 - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan la ”centru”
  • AZ Alkmaar - Anji Mahacikala: 1-0 (Aron Jóhannsson '29-penalty)
  • Ludogoreț Razgrad - Valencia: 0-3 (Barragán '5, Federico Cartabia '33, Philippe Senderos '59)
  • FC Porto - Napoli: 1-0 (Jackson Martinez '57)
  • Olympique Lyon - Viktoria Plzen: 4-1 (Gueida Fofana '12 '70, Alexandre Lacazette '53, Arnold Mvuemba '61 / Tomas Hořava '3)
  • FC Sevilla - Betis Sevilla: 0-2 (Léo Baptistão '15, Salva Sevilla '77)
  • Tottenham - Benfica Lisabona: 1-2 (Christian Eriksen '64 / Rodrigo '30, Luisão '58, '84)
  • Juventus - Fiorentina: 1-1 (Arturo Vidal '3 / Mario Gomez '79)