Liga Campionilor: CFR Cluj a trecut de Slovan Liberec. Vaslui, înfrântă cu 4-1 de Fenerbahce

Campioana României, CFR Cluj, a reuşit să intre în play-off-ul Ligii Campionilor după victoria cu 2-1 în deplasarea de la Liberec, cu Slovan. În tur a fost 1-0 pentru români. Vaslui a fost învinsă cu 4-1 de Fenerbahce, după un egal, 1-1 în Turcia.

08 August 2012, 17:26 (actualizat 08 August 2012, 23:00) |
Liga Campionilor / FOTO: UEFA
SUMAR

FC Vaslui - Fenerbahce, ora 21:00, Pro TV

Slovan Liberec - CFR Cluj, ora 20:00, Transilvania Look

ACTUALIZARE 22.55: Vaslui a părăsit Liga Campionilor după 1-4 (2-5 la general) cu Fenerbahce Istanbul. Moldovenii vor juca în play-off-ul UEFA Europa League alături de Dinamo Bucureşti.

ACTUALIZARE 22.00: CFR intră în turul următor al Ligii Campionilor după victoria cu 2-1 în deplasarea de la Liberec. La Cluj, scorul a fost 1-0 în favoarea românilor. Golul al doilea a fost înscris de Sougou în minutul 90. Vaslui este condusă cu 3-1 de Fenerbahce. N´Doye (Vaslui) a ratat un penalty în minutul 54, la scorul de 1-1.

ACTUALIZARE 21.15: Marius Niculae (Vaslui) a reuşit, în minutul 14, egalarea în meciul cu Fenerbahce, după ce turcii deschiseseră scorul în minutul 12 prin Erkin. Sural (Liberec) a reuşit să egaleze în meciul cu CFR, scor 1-1 în minutul 59.

ACTUALIZARE 20.50: CFR conduce la pauză meciul cu Slovan Liberec cu scorul de 1-0, gol marcat de Kapetanos în minutul 45.

Vasluiul şi-a îmbunătăţit considerabil şansele de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor după egalul de la Istanbul, 1-1 pe terenul celor de la Fenerbahce, însă dacă în tur ajungea conservarea unui rezultat pozitiv, în retur o astfel de tactică ar putea să fie extrem de periculoasă pentru Sânmărtean şi compania, având în vedere numele din atactul adversarilor – Kuyt, Alex sau Stoch.

Antrenorul Marius Şumudică promite însă că echipa nu va intra pe teren cu unicul gând de a apăra remiza albă, rezultat care ar duce mai departe formaţia vasluiană. În consecinţă, vicecampionii ar putea intra pe teren cu aceeaşi componenţă şi aşezare ca în tur, un 4-2-3-1 cu N’Doye şi Caue la închidere şi tripleta Antal – Sâmnărtean – Stanciu în spatele vârfului împins Marius Niculae.

Rezultatele obţinute până acum de FC Vaslui în competiţiile europene pot fi interpretate într-un fel care să dea speranţe: galben-verzii nu au pierdut niciodată pe teren propriu. Astfel, în ultimii 4 ani, FC Vaslui a remizat “acasă” cu formaţii precum Lazio sau Twente şi a reuşit să învingă cluburi cu tradiţie în Europa, ca Sparta Praga sau Sporting Lisabona.

Echipele probabile:

FC VASLUI: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – N’Doye, Caue – Antal, Sânmărtean, N. Stanciu – M. Niculae

FENERBAHCE: Volkan – Gonul, Irtegun, Korkmaz, Kaldirim – Topuz, Stoch, Cristian, Caner – Alex, Kuyt

Meciul începe la ora 21:00 şi este transmis în direct de Pro TV.

Nici CFR-ul nu are cea mai uşoară sarcină în deplasarea de la Liberec, deşi oponenţii campionilor de la Cluj sunt cotaţi mult sub turcii de la Fenerbahce. Ca şi Şumudică, Ioan Andone ştie că dacă adversarii înscriu primii se aprinde lumina de urgenţă pentru că, deşi a insistat mai mult, CFR-ul a bifat doar un 1-0 în Gruia.

Totuşi, returul ar putea să arate diferit pentru că cehii vor trebui să neglijeze defensiva pentru atac, iar Andone pentru un astfel de joc pare să se fi pregătit, indicând că îi va folosi din primul minut pe viteziştii Nicoară şi Sougou în spatele singurul vârf Kapetanos.

Rămâne de văzut dacă, pusă sub presiune, echipa ardeleană va putea să facă faţă şi să obţină calificarea, având în vedere experienţa redusă a CFR-ului în „dublele” europene.

Echipe probabile:

SLOVAN: Bicik - Kusnir, Toth, Kelic, Fleisman - Vacha, Bosancic, Janu, Breznanik - Hadascok, Sural

CFR CLUJ: Felgueiras - Pinto, Cadu, Rada, Camora - Mureşan, Vass - Sougou, Bastos, Nicoară - Kapetanos

Meciul începe la ora 20:00 şi este transmis în direct de postul Transilvania Look.