Liga 1: Rapid - Vaslui 2-2, Gloria Bistriţa - Astra 1-2, CSMS Iaşi - Oţelul 1-2

Derby-ul etapei inaugurale a sezonului, Rapid - FC Vaslui, s-a încheiat cu scorul de 2-2 după un meci spectaculos. Astra Ploieşti şi Oţelul Galaţi au învins, duminică, două echipe proaspăt promovate din Liga a Doua: Gloria Bistriţa şi, respectiv, CSMS Iaşi.

22 Iulie 2012, 21:19 (actualizat 22 Iulie 2012, 23:41) |
Kehinde Fatai / FOTO: gsp.ro

Rapid a terminat la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, partida cu FC Vaslui, ultimul meci de duminică al primei etape din Liga 1. Wesley a deschis scorul în minutul 31 pentru Vaslui, Daniel Pancu a egalat pentru Rapid la finalul primei reprize, dar FC Vaslui a revenit în avantaj după pauză graţie unui nou gol marcat de Wesley. Felipe Teixeira a adus egalarea pentru Rapid cu câteva minute înainte de finalul partidei.

FC Vaslui nu a câştigat niciodată în Giuleşti, în cele 8 meciuri directe din Liga I înregistrându-se victorii cinci ale Rapidului şi trei egaluri. FC Vaslui are doar două victorii cu Rapid în 15 meciuri, iar giuleştenii nu au pierdut în ultimele cinci partide directe.

Rapid Bucureşti - FC Vaslui 2-2 (1-1)

Au marcat: Daniel Pancu (45), Filipe Teixeira (84), respectiv Wesley Lopes (31, 49). Arbitru: Marius Avram (Bucureşti)

Astra Ploieşti a învins nou-promovata Gloria Bistriţa cu scorul de 2-1 (2-1), duminică, în deplasare, într-un meci din etapa inaugurală a Ligii I de fotbal, ediţia 2012-2013, informează Agerpres.

Astra, la meciul de debut al lui Bogdan Stelea ca antrenor în Liga 1, conducea cu 2-0 după zece minute, prin ''dubla'' nigerianului Fatai (4, 9). Predescu (31) a marcat golul gazdelor. Astra a reuşit prima sa victorie la Bistriţa în Liga I, după ce Gloria câştigase şase partide, iar una se încheiase la egalitate.

Gloria Bistriţa - Astra Ploieşti 1-2 (1-2)

Au marcat: Cornel Predescu (31), respectiv Kehinde Fatai (4, 9). Arbitru: Paul Unimătan (Zalău); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Daniel Mitruţi (Craiova)

Oţelul Galaţi a învins nou-promovata CSMS Iaşi cu scorul de 2-1 (0-0), duminică, în deplasare, într-un meci din prima etapă a Ligii I de fotbal, ediţia 2012-2013.

Oţelul a deschis scorul din penalty, prin Iorga (52), ieşenii au restabilit egalitatea prin Claudiu Ionescu (59), iar argentinianul Viglianti a marcat golul victoriei pentru echipa antrenată de Dorinel Munteanu (80).

Gălăţenii au trei victorii şi un egal în ultimele patru meciuri cu ieşenii.

CSMS Iaşi - Oţelul Galaţi 1-2 (0-0)

Au marcat: Claudiu Ionescu (59), respectiv Laurenţiu Iorga (52 - penalty), Gabriel Viglianti (80). Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)