Liga 1: Pandurii şi Steaua, la a doua victorie consecutivă. FC Vaslui a învins Petrolul

După 6-2 cu Universitatea Cluj, echipa din Târgu Jiu şi-a trecut în cont o nouă victorie, 2-0 în deplasare cu echipa Gaz Metan Mediaş. Steaua Bucureşti a învins pe Astra Ploieşti, cu scorul de 4-3, la finalul unui meci cu multe răsturnări de situaţie. FC Vaslui a trecut, pe teren propriu, de Petrolul Ploieşti.

28 Iulie 2012, 22:11 (actualizat 28 Iulie 2012, 23:15) |
Liga 1

În etapa a doua a Ligii I, echipa gorjeană Pandurii Târgu Jiu a obţinut, sâmbătă, cea de-a doua victorie din acest sezon, după ce s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0), în partida susţinută în deplasare în compania echipei Gaz Metan Mediaş.

Au înscris Nistor în minutul 15 şi Ibeh în minutul 70.

Gaz Metan Mediaş: Buchta - Zaharia, Frăsinescu, Akaki, Vukadinovici (Bud '46) - Todea - Vasilache, Fl. Dan (V. Negru '67), Vitinho (Avram '4), Cr. Petre - Buş. Antrenor: Cristian Pustai

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad - Nistor, Voiculeţ (Rusu '64), Ibeh (Al. Grigoraş '84) - Boutdajine (Matulevicius '64), Maxim, Răduţ. Antrenor: Petre Grigoraş.

Steaua Bucureşti a învins, în deplasare, pe Astra Ploieşti, cu scorul de 4-3. Gabriel Enache a deschis scorul pentru gazde în minutul 12 dar, după numai zece minute, Steaua era în avantaj graţie golurilor înscrise de Cristian Tănase (19) şi Novak Martinovici (22). Enache a restabilit egalitatea în minutul 38 pentru ca, la două minute după pauză, Junior Morais să le readucă pe gazde în avantaj.

Raul Rusescu şi Rocha au înscris în minutele 62 şi 67 pentru Steaua, iar echipa condusă de Laurenţiu Reghecampf a obţinut a doua victorie consecutivă în Liga 1.

În ultimul meci al zilei FC Vaslui a învins Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-0. Golurile au fost înscrise de Lucian Sînmărtean (22), Sabrin Sburlea (70) şi Marius Niculae (84).