FOTBAL

Liga 1: CFR - Vaslui 3-0 / Petrolul - Oţelul 2-1

CFR Cluj a depăşit neaşteptat de uşor pe teren propriu pe FC Vaslui, scor 3-0, şi a bifat prima victorie în acest sezon de Liga 1. Într-un alt meci al serii de sâmbătă, Petrolul a trecut cu 2-1, pe teren propriu, de Oţelul Galaţi.

04 August 2012, 19:31 (actualizat 04 August 2012, 23:43) | TVRinfo.ro |
CFR Cluj caută prima victorie în acest sezon de Liga 1 / foto: site oficial CFR Cluj

Campioana CFR Cluj a reuşit prima victorie din acest sezon de Liga 1, aplicând un scor de neprezentare vicecampioanei FC Vaslui, 3-0, într-un meci desfăşurat în Gruia.

Ardelenii au punctat prin Cadu, în minutul 16, din penalty, şi prin „dubla” lui Bastos, din minutele 69 şi 83.

Ambele formaţii au şanse de a merge mai departe în preliminariile Ligii Campionilor, CFR trebuind să apere un 1-0 în returul de pe terenul cehilor de la Slovan Liberec, iar vasluienii având de rezistat la Piatra Neamţ vedetelor lui Fenerbahce, după un surprinzător 1-1 în Turcia.

În celălalt meci al serii de sâmbătă, fosta campioana Oţelul Galaţi a pierdut la limită, scor 1-2, în deplasarea de la Ploieşti, în condiţiile în care a jucat din chiar primul minut în inferioritate. Gazdele au ratat o suită de ocazii, incusliv un penalty, dar, după cele două goluri ale lui Boudjemaa (19, 82), au tremurat în ultimele minute ale meciului după golul lui Bruce (89).

Duminică se joacă alte două meciuri în Liga 1, Viitorul Constanţa – Astra, de la ora 19.00, şi Steaua – Universitatea Cluj, de la 21.30.

ACTUALIZARE 23.40 S-a încheiat şi meciul de la Cluj: CFR - Vaslui 3-0.  Ardelenii acumulează 5 puncte din primele trei meciuri, în timp ce Vasluiul rămâne cu 4 puncte.

ACTUALIZARE 23.26 Bastos reuşeşte "dubla" din centrarea lui Deac şi duce scorul la un neverosimil 3-0 pentru CFR în faţa Vasluiului.

ACTUALIZARE 23.24 În jur de 10 minute rămase din CFR Cluj - FC Vaslui. Scorul, în continuare 2-0.

ACTUALIZARE 23.21 Petrolul - Oţelul 2-1, scor final. Ploieştenii, care au jucat în superioritate din minutul 1, au avut o repriză secundă dificilă, gălăţenii reuşind chiar să marcheze pe final de meci. Petrolul face 6 puncte din trei meciuri, în timp ce Oţelul rămâne la 4 puncte.

ACTUALIZARE 23.16 Oţelul reduce din diferenţă în minutul 89, prin rezerva Bruce, care şutează plasat, pe jos, din careu.

ACTUALIZARE 23.11 Şi CFR se distanţează la 2-0 în meciul de acasă cu FC Vaslui. Înscrie brazilianul Bastos, în minutul 69.

ACTUALIZARE 23.09 Petrolul face 2-0 cu Oţelul în minutul 82. Înscrie din nou Boudjemaa, din apropiere, după ce o ezitare a apărării gălăţene.

ACTUALIZARE 23.04 Încă 15 minute din meciul Petrolul - Oţelul şi 30 de minute din CFR - Vaslui. În ambele întâlniri, gazdele conduc în continuare cu 1-0.

ACTUALIZARE 22.50 Începe repriza secundă şi în CFR Cluj - Vaslui, de la scorul de 1-0.

ACTUALIZARE 22.47 Două ocazii mari într-un interval de un minut în Petrolul - Oţelul. Prima: atacantul gazdelor Gicu Grozav reia cu capul puţin pe lângă poartă din 6 metri. A doua: Jaka Stromajer trece de puţin pe lângă egalare, nimerind bara cu un şut puternic la colţul scurt, din interiorul careului. Minutul 60.

ACTUALIZARE 22.36 A început a doua parte a meciului Petrolul - Oţelul, de la scorul de 1-0. Meci dominat clar în prima repriză de gazde, care au om în plus din minutul 1.

ACTUALIZARE 22.30 Final de primă repriză şi la Cluj. CFR intră la cabine în avantaj, 1-0.

ACTUALIZARE 22.18 Se încheie prima repriză în Petrolul - Oţelul. 1-0 la pauză pentru gazde.

ACTUALIZARE 22.14 CFR deschide scorul în meciul cu FC Vaslui. Cadu înscrie, în minutul 16, dintr-un penalty contestat de oaspeţi.

ACTUALIZARE 21.54 Petrolul a deschis scorul împotriva unei echipe a Oţelului rămase în 10 oameni din chiar primul minut. A punctat Boudjemaa, în minutul 19, cu un voleu din 16 metri.

ACTUALIZARE 21.48 A început şi derby-ul CFR Cluj - FC Vaslui. Iată echipele de start, aşa cum sunt redate de gsp.ro:

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Bastos, B. Sare, Godemeche, D. Valente - Nicoară - - Kapetanos

FC Vaslui: D. Coman - Milanov, Varela, Charalabous, Sălăgeanu - Antal, N'Doye, Caue, Sînmărtean - S. Sburlea, M. Niculae

ACTUALIZARE 21.46 Meciul dintre Petrolul şi Oţelul a început furibund, cu o eliminare şi un penalty ratat încă din primul minut. Eliminarea a suferit-o fundaşul oaspeţilor, Ljubinkovic, iar penalty-ul l-a ratat vedeta petroliştilor, Hamza. În minutul 10 scorul era 0-0.

ACTUALIZARE 20.56 Concordia Chiajna a învins în deplasarea de la Severin prin golul reuşit în ultimul minut al prelungirilor, din penaly, de Adrian Popa.

Chiajna strânge astfel 4 puncte după trei meciuri, în timp ce nou-promovata CS Severin rămâne fără niciun punct.

Ziua de sâmbătă mai rezervă două meciuri în Liga 1, printre care derby-ul începutului de sezon, CFR Cluj – FC Vaslui, o partidă în care se întâlnesc campioana şi vicecampioana în exerciţiu.

Jocul din Gruia începe la oră de Liga Campionilor, 21:45, în contextul în care ambele echipe păstrează şanse de calificare în cea mai titrată competiţie intercluburi din Europa, după ce ardelenii au câştigat turul cu Slovan Liberec, scor 1-0, iar vasluienii au remizat, 1-1, în deplasarea de la Fenerbahce.

Deşi este de aşteptat că atât CFR, cât şi FC Vaslui să fie mai concentrate asupra jocurilor retur din preliminariile Ligii Campionilor, partida de sâmbătă seara ar putea nu le va fi indiferent celor doi antrenori - Ioan Andone (CFR) şi Marius Şumudică (FC Vaslui) - întrucât goana după puncte a început deja în Liga I, cu Pandurii Târgu Jiu reuşind trei victorii în primele trei jocuri. Şi, dacă FC Vaslui nu se poate plânge de începutul de sezon, după un 2-2 în Giueşti şi un 3-0 pe teren propriu cu Petrolu, CFR-ul a rămas datoare suporterilor pentru că nu a reuşit să învingă nici acasă, 1-1 cu Gaz Metan Mediaş, nici în deplasare, 2-2 cu Ceahlăul.

Un alt meci interesant al serii de sâmbătă este Petrolul – Oţelul, programat să înceapă de la 21:30. După un start entuziasmant, 5-0 pe teren propriu cu Ceahlăul, trupa antrenată de Mircea Rednic a pierdut categoric la Vaslui, 0-3, aşa că va căuta să-şi recapete ritmul împotriva gălăţenilor conduşi de pe bancă de Dorinel Munteanu. La rândul lor, foştii campioni vor încerca să uite de problemele financiare şi să mai bifeze un rezultat pozitiv. În primele două etape, Sergiu Costin şi compania au reuşit o victorie la Iaşi, 2-1, şi un egal pe teren propriu în faţa Rapidului, 1-1.