EUROPA LEAGUE

Lech Poznan, Molde, Sporting Braga și Rubin Kazan - surprinzele serii în Liga Europa

Și a treia etapă a grupelor Ligii Europa a fost una în care s-au înregistrat rezultate surprinzătoare: Lech Poznan s-a impus în Italia, contra Fiorentinei, într-un meci în care Ciprian Tătărușanu a fost rezervă, Molde a câștigat clar partida de acasă cu Celtic Glasgow, Olympique Marseille a plecat învinsă din Portugalia, după meciul cu Sporting Braga, iar Rubin Kazan a remizat în Anglia, cu FC Liverpool.

23 Octombrie 2015, 00:43 (actualizat 23 Octombrie 2015, 01:54) |
Liga Europa

Rezultatele complete din etapa a treia a grupelor Ligii Europa:

GRUPA  A

• Molde - Celtic Glasgow: 3 - 1 (Ola Kamara '11, Vegard Forren '18, Mohamed Elyounoussi '56 / Kris Commons '55) - ambele echipe sunt antrenate de norvegieni: Ole Gunnar Solskjær la gazde, Ronny Deila - la oaspeți.
  • Fenerbahce - Ajax Amsterdam: 1 - 0 (Fernandão '89)

GRUPA B

• FC Liverpool - Rubin Kazan: 1 - 1 (Emre Can '37 / Marko Dević '15) - fundașul dreapta al oaspeților, Oleg Kuzmin, a primit două cartonașe galbene în decurs de 17 minute și a fost eliminat în minutul 36
  • Bordeaux - FC Sion: 0 - 1 (Leo Laroix '21) - mijlocașul tunisian al gazdelor Wahbi Khazri, introdus pe teren în minutul 65, a fost eliminat în minutul 86, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de 10 minute.

GRUPA C

• FC Qabala - Borussia Dortmund: 1 - 3 (Dodo '90+3 / Pierre-Emerik Aubameyang '31, '38, '72)

GRUPA D

• Legia Varșovia - FC Brugge: 1 - 1 (Michal Kucharczyk '51 / Davy de Fauw '39)
  • FC Midtjylland - SSC Napoli: 1 - 4 (Martin Pusic '43 / José Callejón '19, Manolo Gabbiadini '31, '40, Gonzalo Higuaín '90+4) - fundașul Vlad Chiricheș a fost integralist la oaspeți
1.Napoli330011-19
2.Midtjylland32015-56
3.Legia30121-41
4.FC Brugge30122-91

GRUPA E

• Villarreal - Dinamo Minsk: 4 - 0 (Cedric Bakambu '17, '32, Roberto Soldado '61, Eric Bailly '70)
  • Rapid Viena - Viktoria Plzen: 3 - 2 (Steffen Hofmann '34, Louis Schaub '52, Thanos Petsos '67 / Michal Ďuriš '12, Patrik Hrošovský '76)

GRUPA F

• Sporting Braga - Olympique Marseille: 3 - 2 (Koka '61, Wilson Eduardo '77, Alan '88 / Romain Alessandrini '84, Michy Batshuayi '87) - Alexandru Tudor s-a aflat la centru, arbitri asistenţi au fost Radu Ghinguleac şi Vasile Florin Marinescu, arbitri asistenţi adiţionali au fost Cristian Balaj şi Radu Petrescu, iar arbitru de rezervă a fost Ovidiu Artene.
  • Slovan Liberec - FC Groningen: 1 - 1 (Kevin Luckassen '87 / Danny Hoesen '90+6) - un atacant al oaspeților, Michael de Leeuw, a fost eliminat în minutul 83, la 5 minute după ce fusese introdus pe teren.

GRUPA G

• Lazio - Rosenborg: 3 - 1 (Alessandro Matri '28, Felipe Anderson '54, Antonio Candreva '79 / Alexander Søderlund '69) - fundașul Radu Ștefan a fost integralist la gazde, care au jucat în inferioritate numerică din minutul 6, după eliminarea fundașului central brazilian Mauricio. Norvegienii au ratat un 11 m în minutul 90+1, prin Alexander Søderlund

• Lokomotiv Moscova - Beșiktaș: 1 - 1 (Maicon '54 / Mario Gómez '64) - fundașul central al gazdelor, Verdan Ćorluka, a fost eliminat în minutul 69
  • Sporting Lisabona - Skënderbeu Korçë: 5 - 1 (Alberto Aquilani '38-penalty, Fredy Montero '41-penalty, Matheus Pereira '64, '77, Tobias Figueiredo '69 / Bajram Jashanica '89) - oaspeții au evoluat în 9 jucători de câmp din minutul 23, după ce atacantul Hamdi Salihi a primit două cartonașe galbene în decurs de 10 minute