Larisa Iordache-în finală la individual compus, bârnă şi sol, Ştefania Stănilă-la individual compus

Larisa Iordache s-a calificat în finalele la individual compus, bârnă şi sol, iar Alina Stănilă în concursul pentru titlul la individual compus, la Campionatele Mondiale de gimnastică din China, de la Nanning, transmise în direct de TVR 1 şi TVR HD, de marţi până duminică.

Reprezentativa feminină s-a calificat în finala pe echipe de pe locul al şaptelea.

06 Octombrie 2014, 18:17 (actualizat 06 Octombrie 2014, 20:02) |
România a obținut la limită biletele pentru finalele CM de gimnastică feminină

Potrivit Agerpres, Larisa Iordache s-a clasat pe locul al treilea în calificări, cu 58,365 puncte, după americanca Simone Biles (59,599) şi rusoaica Alia Mustafina (58,874), dar înaintea chinezoaicei Jinnan Yao (58,032), a americancei Kyla Ross (57,941 puncte) şi a italiencei Vanessa Ferrari (57,231).

La rândul său, Ştefania Stănilă a acces în finala de miercuri, la individual compus, după ce a ocupat locul 21 în calificări, cu 54,765 de puncte.

Pentru concursul special pe aparate, România o va avea doar pe Larisa Iordache, la bârnă, unde luni a reuşit a doua notă din calificări (15,066), ca şi la sol (14,933). Ambele finale sunt programate duminică şi se va porni, ca şi la individual compus, de la zero. De asemenea, Larisa Iordache este prima rezervă pentru finala de sâmbătă de la sărituri, cu o medie de 14,666 în calificări.

Echipa masculină de gimnastică a României, formată din Cristian Băţagă, Vlad Muntean, Marius Berbecar, Laurenţiu Nistor, Andrei Ursache, Daniel Rădeanu, a ratat calificarea în finală, întrucât s-a clasat pe locul 12 în calificări. România a obţinut în schimb calificarea între primele 24 de echipe care vor lupta la CM 2015 pentru un bilet la JO 2016.

Pe de altă parte, Cristian Băţagă este singurul sportiv român calificat în finală, la individual compus. Băţagă a ocupat locul 28 în calificări, dar intră în finală cu al 22-lea punctaj, în timp ce Andrei V. Muntean (locul 33), 84,598 puncte, va fi a treia rezervă în finala de la individual compus.