Jucătoarea de tenis Irina Begu a fost învinsă în turul al doilea la Australian Open. Monica Niculescu şi Gabriela Ruse sunt în turul doi la dublu

Irina Begu Australian Open 2023
19 ianuarie 2023, 15:04

Begu (32 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, s-a înclinat după circa trei ore de joc, notează Agerpres.

Românca a început bine meciul şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar apoi a fost egalată şi Siegemund (34 ani, 148 WTA) a servit pentru set la 5-4, însă Begu s-a impus cu 7-5 după trei ghemuri consecutive. Setul secund a fost echilibrat până la 5-5, când germanca a reuşit break-ul care a făcut diferenţa (7-5 pentru Siegemund). Setul decisiv a fost dominat de Siegemund, care s-a impus cu 6-3, după ce a condus cu 5-1, şi şi-a egalat astfel cea mai bună performanţă a sa la Melbourne (turul al treilea – 2016).

Begu a încheiat cu 8 duble greşeli (doar 3 pentru adversara sa), a totalizat 25 de mingi direct câştigătoare (faţă de 40 câte a avut Siegemund), făcând multe erori neforţate, 53 (Siegemund a avut 60). Românca a avut şi un procentaj scăzut la mingile de break fructificate, 28% (5/18), în timp ce Siegemund a atins 44% (7/16).

Begu o învinsese pe Laura Siegemund o singură dată în cele patru meciuri directe de până acum, la prima lor confruntare, în 2015, la Charleston, cu 6-2, 7-6 (5).

Irina Begu s-a ales cu un cec de 158.850 de dolari australieni şi 45 de puncte WTA.

Begu era ultima româncă rămasă în cursă la simplu la turneul de la antipozi, după ce Ana Bogdan, Jaqueline Cristian, Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig au fost eliminate din primul tur.

Irina Begu va evolua şi la dublu, alături de americanca Shelby Rogers, dar în primul tur vor înfrunta favoritele numărul 3, Gabriela Dabrowski (Canada)/Giuliana Olmos (Mexic).

Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, în perechi diferite, s-au calificat în turul doi

La dublu,  Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, în perechi diferite, s-au calificat, joi, la Melbourne, în runda a doua a probei feminine. Niculescu şi elveţianca Viktorija Golubic au trecut în primul tur cu 6-4, 6-4 de cuplul româno-german Jaqueline Cristian/Tamara Korpatsch, după o oră şi 24 de minute.

În turul secund, Niculescu şi partenera sa vor înfrunta perechea Anna Bondar (Ungaria)/Greet Minnen (Belgia).

Gabriela Ruse şi ucraineanca Marta Kostiuk au dispus, joi, cu 6-4, 6-2 de americanca Danielle Collins şi britanica Heather Watson, după o oră şi 27 de minute.

Următoarele adversare pentru Ruse şi Kostiuk vor fi câştigătoarele partidei Nicole Melichar-Martinez (SUA)/Ellen Perez (Australia) – Ekaterina Alexandrova (Rusia)/Vivian Heisen (Germania).

Ruse şi Kostiuk au ajuns până în sferturile probei feminine de dublu anul trecut la Roland Garros.

În altă partidă jucată joi la Melbourne, Ana Bogdan şi germanca Tatjana Maria au fost întrecute de australiencele Olivia Gadecki/Priscilla Hon cu 6-4, 6-2, după o oră şi 25 de minute.

Perechile care au pierdut în primul tur s-au ales cu 10 puncte WTA la dublu şi un cec de 30.975 de dolari australieni, în timp ce cuplurile ajunse în runda a doua şi-au asigurat un cec de 46.500 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA la dublu., în perechi diferite, s-au calificat, joi, la Melbourne, în runda a doua a probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Niculescu şi elveţianca Viktorija Golubic au trecut în primul tur cu 6-4, 6-4 de cuplul româno-german Jaqueline Cristian/Tamara Korpatsch, după o oră şi 24 de minute.

Perechile care au pierdut în primul tur s-au ales cu 10 puncte WTA la dublu şi un cec de 30.975 de dolari australieni, în timp ce cuplurile ajunse în runda a doua şi-au asigurat un cec de 46.500 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA la dublu.