Jose Mourinho, după Manchester - Real 1-2: "Echipa mai bună a pierdut"

Tehnicianul Jose Mourinho a fost neaşteptat de politicos după ce Real Madrid a eliminat-o pe Manchester United din Liga Campionilor chiar pe "Old Trafford": a lăudat echipa lui Sir Alex Ferguson, a afirmat că arbitrul turc Cüneyt Çakır ar fi putut să nu-l elimine pe Nani, în minutul 56, ori că portarul său, Diego Lopez, a salvat-o pe campioana Spaniei.

06 Martie 2013, 03:12 |
Real Madrid a castigat al doilea meci din istorie pe Old Trafford

După ce a înregistrat a treia victorie pe "Old Trafford" ca antrenor, din şapte partide contra lui Sir Alex Ferguson, Jose Mourinho a vorbit la superlativ de Manchester United.

"Încerc să fiu onest: după părerea mea, echipa mai bună a pierdut. Dar se întâmplă şi astfel de lucruri.

Noi am jucat foarte bine timp de 10 minute, iar ei nu au putut răspunde pe măsură. Cunoşteam foarte bine acest stadion şi ştiam că finalul jocului va fi dificil. Am fost dezamăgit că, în ultimele minute, nu am mai putut păstra posesia balonului (n. red. - statistica UEFA indică faptul că Real a avut controlul mingii timp de 62% din timpul de joc), dar portarul nostru, Diego Lopez, ne-a scos cu faţa curată din această situaţie (n. red. - în ultimele 10 minute, Real Madrid a avut o bară, în minutul 89, şi 4 şuturi pe poartă, iar Manchester United a şutat pe poartă de 3 ori).

La acest nivel, un jucător în plus timp de 40 de minute poate schimba multe lucruri. A fost un contact destul de dur între Arbeloa şi Nani (n. red. - arbitrul turc Cüneyt Çakır l-a eliminat pe mijlocaşul gazdelor, iar fundaşul portughez s-a resimţit timp de aproape 2 minute, fiind schimbat în minutul 59), iar arbitrul putea să acorde doar cartonaşul galben.  Dar a dat roşu.

Manchester a avut un excelent joc defensiv. Au fost foarte bine organizaţi şi ne-au pus numeroase probleme.

Noi aveam nevoie de ceva nou în jocul nostru, iar Modric a schimbat sensul partidei. A făcut ca mingea să circule mai repede, iar jocul nostru a fost mai vertical. Întotdeauna am fost convins că este un jucător mare", a declarat Jose Mourinho în zona mixtă, după partidă.

De partea cealaltă, Sir Alex Ferguson a refuzat să facă declaraţii, dar "secundul" Mike Phelan a criticat dur arbitrajul brigăzii din Turcia, care a fost condusă de Cüneyt Çakır.

"A spune că suntem dezamăgiţi este mult prea puţin. Noi am simţit că am ales tactica potrivită pentru acest meci. Am simţit, uneori, la 0-0, că lucrurile merg în direcţia bună. După pauză, am reuşit să marcăm, lucru care ne-a transformat în favoriţi. Apoi, partida s-a schimbat complet. Decizia de a-l elimina pe Nani a fost... incredibilă. Dar a trebuit să mergem înainte. Într-un asemenea meci, pe care toată lumea l-a urmărit, ne simţim extrem de dezamăgiţi.

Nu cred că Sir Ferguson se află în starea de a discuta cu arbitrul despre acea decizie. Faptul că eu discut cu presa, şi nu el, spune cât se poate de multe. Cu toţii am văzut o decizie mult prea aspră. Audienţele au fost uriaşe peste tot în lume, iar acum toată lumea se întreabă ce s-a întâmplat. O evoluţie excelentă a fost anulată de o singură decizie a arbitrului.

Sir Ferguson este înnebunit şi m-a trimis pe mine să discut cu presa, în speranţa că eu voi fi mai diplomat. Ştie că, dacă va sta acum în faţa camerelor de luat vederi, nu va mai fi lăsat să o facă multe săptămâni de acum înainte.

Din punctul nostru de vedere, mingea se afla în aer, iar Nani o urmărea. Da, a existat un contact, dar ăsta este fotbalul. Să dai un cartonaş roşu pentru aşa ceva este de neconceput", a declarat Phelan în faţa jurnaliştilor.

În ciuda furiei faţă de brigada turcă de arbitri, Mike Phelan a discutat şi despre fotbal, în zona mixtă:

"Ştiam că ne trebuie o tactică specială pentru acest joc. La Madrid am făcut o treabă foarte bună, ne-am întors cu obiectivul îndeplinit, acela de a marca un gol. Simţeam că, dacă jucăm cu atenţie, dacă îi vom ţine departe de poarta noastră şi dacă vom juca pe contraatac, şansele de calificare vor fi mari.

Şi cred că ne-am creat destule ocazii de a marca, dar nu am fructificat suficient de multe. Dar, atunci când marchezi, simţi că suporterii îţi sunt aproape, şi simţi că linia de finish este aproape. Dar, după toate acestea, totul a luat o altă direcţie", a mai spus Mike Phelan.

Pe de altă parte, atacantul Cristiano Ronaldo s-a declarat încântat că a avut parte de o primire călduroasă pe "Old Trafford":

"Primirea a fost incredibilă. Aceste două partide au fost deosebit de emoţionante pentru mine, mai ales acesta. Suporterii m-au transformat într-un jucător timid, astfel că eu nu am jucat în nota mea obişnuită. Cu toate acestea, mi-am ajutat echipa şi, deşi sunt mulţumit că mi-am făcut datoria, sunt şi trist, că Manchester United a fost eliminată", a declarat Cristiano Ronaldo pentru Sky Sports.

Portughezul de 28 de ani a jucat pe "Old Trafford" în perioada 12 august 2003 - 26 iunie 2009, interval în care a marcat 118 goluri în 292 de meciuri.