Jocurile Olimpice: Usain Bolt şi-a păstrat titlul olimpic şi la 200 de metri

10 August 2012, 23:59 | Jurnalul TVR |
Cursa de la 200 de metri, cu Usain Bolt

Fulgerul a lovit de două ori în acelaşi loc! După aurul de la 100 m, Usain Bolt şi-a păstrat titlul olimpic şi la 200 de metri, transmite Jurnalul TVR.

Jamaicanul a fost aproape de un nou record, a terminat cursa în "doar" 19 secunde şi 32 de sutimi şi asta pentru ca s-a ţinut de glume înainte de "finish". Bolt a avut timp chiar şi de câteva flotări la final, transmite Jurnalul TVR. Podiumul a fost 100% jamaican: Yohan Blake a terminat pe 2, iar Warren Weir pe 3.

La fel ca în cursa de 100 de metri, Usain Bolt a fost relaxat şi s-a distrat încă de la vestiare. Arogant ca întotdeauna, Bolt n-a dat nicio şansa adversarilor.

"Fulgerul" a lovit din nou şi a câştigat fără mari probleme proba de 200 de metri, în 19 secunde 32, la doar două sutimi de recordul olimpic. Bolt şi-a permis să încetinească pe final şi să salute publicul. Mai mult, dupa cursă, Usain a continuat spectacolul şi a făcut câteva flotari. Podiumul a fost 100% jamaican, după ce Blake a terminat pe 2, iar Warren Weir, pe 3.

Usain Bolt a devenit singurul atlet din istorie care şi-a apărat cu success titurile olimpice de la 100 şi 200 de metri şi are şansa să repete şi tripla istorică dacă va câştiga proba de ştafetă cu echipa Jamaicăi.

Usain Bolt a declarat la finalul cursei: "Nu există cuvinte să exprim ceea ce simt. Am venit aici să demonstrez că sunt cel mai bun, că sunt o legendă. Sunt cel mai bun atlet care a existat, alături de Herb McKenley, Arthur Wint sau Michael Johnson. Pentru mine este o onoare".