JO Tokyo 2020: Programul sportivilor români în competiţiile de sâmbătă, 24 iulie

Trei sportivi români vor avea şansa să câştige o medalie în întrecerile de sâmbătă, din ziua a doua a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, Laura Georgeta Ilie la puşcă aer comprimat 10 m feminin şi scrimerii Ana-Maria Popescu (spadă) şi Iulian Teodosiu (sabie).

23 Iulie 2021, 13:56 (actualizat 23 Iulie 2021, 14:00) |
Jocurile Olimpice

Sâmbătă, România va mai fi reprezentată la baschet feminin 3x3, canotaj, ciclism pe şosea, gimnastică artistică, tenis şi tenis de masă.

Programul sportivilor români în întrecerile de sâmbătă 24 iulie (ora României):
BASCHET 3X3
04:40 (Aomi Urban Sports Park) feminin: China - România
08:25 (Aomi Urban Sports Park) feminin: România - Japonia

CANOTAJ
03:50 (Sea Forest Waterway) dublu rame feminin - seria 1: Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi
04:20 (Sea Forest Waterway) dublu rame masculin - seria 1: Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă
05:10 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle feminin categorie uşoară - seria 3: Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă
06:00 (Sea Forest Waterway) patru rame fără cârmaci feminin - seria 2: Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu
06:10 (Sea Forest Waterway) patru rame fără cârmaci masculin - seria 1: Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari

CICLISM PE ŞOSEA
05:00 (Fuji International Speedway) cursa masculină pe şosea: Eduard Michael Grosu

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ
04:00 (Ariake Gymnastics Centre) calificări masculin - Subdiviziunea 1: Marian Drăgulescu (sărituri)

SCRIMĂ
03:30 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - primul tur: Iulian Teodosiu - Şerzod Mamutov (Uzbekistan)
05:25 (Makuhari Messe) spadă feminin individual - turul al doilea: Ana-Maria Popescu
05:55 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - turul al doilea: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
07:35 (Makuhari Messe) spadă feminin individual - optimi de finală: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
08:35 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - optimi de finală: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
09:25 (Makuhari Messe) spadă feminin individual - sferturi de finală: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
09:55 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - sferturi de finală: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
12:00 (Makuhari Messe) spadă feminin individual - semifinale: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
13:00 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - semifinale: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
13:50 (Makuhari Messe) spadă feminin individual - meciul pentru bronz: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
14:20 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - meciul pentru bronz: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
14:45 (Makuhari Messe) spadă feminin individual - meciul pentru aur: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
15:15 (Makuhari Messe) sabie masculin individual - meciul pentru aur: Iulian Teodosiu (dacă se califică)

TENIS
05:00 (Ariake Tennis Park) simplu feminin - primul tur: Mihaela Buzărnescu - Alison Riske (meciul patru pe terenul nouă)
05:00 (Ariake Tennis Park) dublu feminin - primul tur: Monica Niculescu/Raluca Olaru - Hao-Ching Chan/Latisha Chan (meciul doi pe terenul 11)

TENIS DE MASĂ
sesiunea 1
05:15 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) dublu mixt - optimi de finală: Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Lubomir Pistej/Barbora Balazova (Slovacia)
sesiunea 2
09:45 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) simplu masculin - primul tur: Ovidiu Ionescu - Xin Yan (Australia)

TIR SPORTIV
02:30 (Asaka Shooting Range) puşcă aer comprimat 10 m feminin - calificări: Laura Georgeta Ilie
04:45 (Asaka Shooting Range) puşcă aer comprimat 10 m feminin - finala: Laura Georgeta Ilie (dacă se califică)

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN TOKYO 2020
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 6°C 8°C
IASI 0°C 3°C
CLUJ 2°C 6°C
CONSTANTA 8°C 12°C
CRAIOVA 7°C 7°C
BRASOV 3°C 7°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
TVR65
ARHIVĂ ȘTIRI