Jaqueline Cristian s-a calificat în turul al doilea la Madrid (WTA)

Jaqueline Cristian în turneu / captura video
27 aprilie 2023, 09:05

Jaqueline Cristian (24 ani, 168 WTA) s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-4 în faţa americancei Sloane Stephens, după două ore şi 24 de minute.

În primul set, Stephens (30 ani, 48 WTA), campioană în 2017 la US Open şi finalistă în 2018 la Roland Garros (învinsă în finală de Simona Halep), a dominat primul set, în care românca a condus o singură dată, cu 5-4, după ce reuşise trei ghemuri consecutive. În setul al doilea, Jaqueline a avut o nouă revenire, de la 2-4 la 6-4, iar în decisiv a făcut diferenţa printr-un break în ultimul ghem (6-4).

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 27.045 de euro şi 35 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi rusoaica Anastasia Potapova (22 ani, 25 WTA), cap de serie numărul 21. Potapova a câştigat singurul meci direct cu Jaqueline Cristian, în 2017, când s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-2 în primul tur la Wesley Chapel (Florida).

Gabriela Ruse (25 ani, 158 WTA) a fost învinsă de franţuzoaica Alize Cornet (33 ani, 71 WTA), cu 6-7 (6/8), 6-4, 6-3, după aproape trei ore de joc.

Ruse, venită din calificări, a controlat primul set în cea mai mare parte a sa, ratând o minge de set la 5-3, după care s-a impus în tiebreak cu 8-6, revenind de la 1-3. În actul secund, diferenţa a fost făcută de un break reuşit de Cornet la 4-4, în timp ce în setul al treilea Ruse a condus cu 2-0, dar a pierdut patru ghemuri la rând, cedând în cele din urmă cu 3-6.

Cornet a încheiat meciul cu 11 duble greşeli, în timp ce Ruse a avut 5. Românca şi-a creat 12 şanse de break, dar nu a fructificat decât 2, în timp ce franţuzoaica a transformat 2 din 7.

Cornet câştigase şi singurul meci anterior dintre cele două, în 2021, în primul tur la Indian Wells, cu 6-3, 7-6 (7/5).

Ruse s-a ales cu un cec de 16.340 de euro şi 30 de puncte WTA.

Rezultatele înregistrate miercuri în primul tur:

Julia Grabher (Austria) – Viktoria Tomova (Bulgaria) 6-1, 7-6 (7/5)

Lesia Ţurenko (Ucraina) – Lucia Bronzetti (Italia) 6-1, 6-3

Anastasia Pavliucenkova (Rusia) – Victoria Jimenez Kasinsteva (Andorra) 6-1, 6-7 (5/7), 7-6 (9/7)

Irene Burillo Escorihuela (Spania) – Kaia Kanepi (Estonia) 6-7 (5/7), 6-2, 6-4

Rebeka Masarova (Spania) – Cristina Bucşa (Spania) 6-3, 5-7, 6-4

Arantxa Rus (Olanda) – Amanda Anisimova (SUA) 7-5, 6-2

Mayar Sherif (Egipt) – Camila Giorgi (Italia) 4-6, 6-4, 0-0 (abandon Giorgi)

Mirra Andreeva (Rusia) – Leylah Fernandez (Canada) 6-3, 6-4

Marketa Vondrousova (Cehia) – Marina Bassols Ribera (Spania) 6-1, 6-3

Maria Camila Osorio (Columbia) – Clara Burel (Franţa) 6-3, 6-4