Japonezul Yuzuru Hanyu este noul campion olimpic la patinaj artistic. Zoltan Kelemen, locul 23

Japonia câştigă în premieră aurul olimpic la patinaj artistic, proba masculină. Românul Zoltan Kelemen s-a clasat pe locul 23, el concurând pentru prima dată în programul liber la Olimpiadă.

14 Februarie 2014, 21:21 (actualizat 14 Februarie 2014, 23:31) |
Yuzuru Hanyu, noul campion olimpic la patinaj artistic

Patinatorul Yuzuru Hanyu este noul campion olimpic la Soci,  cu un punctaj total de 280.09 puncte. Este o premieră pentru Japonia în istoria Jocurilor Olimpice.

Pe locul 2 s-a situat canadianul Patrick Chan, cu 275.62 puncte, iar pe locul al treilea s-a situat patinatorul din Kazahstan, Denis Ten, cu 255.10 puncte.

Hanyu a obţinut locul 1, în ciuda unor ratări incredibile, însă punctajul foarte mare obţinut după programul scrut (101,45 puncte - un record la Jocurile Olimpice în această probă) l-a ajutat să rămână pe primul loc.

Principalul său rival, campionul mondial Patrick Chan, nu a profitat de ratările japonezului, greşind, la rândul lui, astfel că a obţinut în final locul al doilea.

Zoltan Kelemen, în programul liber la Soci
Campionul european en titre, Javier Fernandez, a obţinut doar locul 4.

Românul Zoltan Kelemen s-a clasat pe locul 23. Este a doua ediţie a Jocurilor Olimpice de Iarnă la care participă sportivul nostru şi prima la care se califică în programul liber.

Kelemen a obţinut vineri un punctaj de 98.35 la programul liber, după ce joi, la programul scurt, a fost punctat cu 60.41. Românul a avut un total de 158.76 puncte.

Campionul olimpic din 2006, rusul Evgheni Plușenko, s-a retras joi din concursul de patinaj de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, din cauza unei accidentări la spate.

Miercuri seara, ruşii Tatiana Volosojar şi Maxim Trankov au obţinut medalia de aur în proba de perechi.