Italia - locul 3 la Cupa Confederaţiilor, după o victorie la penalty-uri în faţa Uruguay-ului

Italia a încheiat pe locul al treilea parcursul la Cupa Confederaţiilor, după a dispus de Uruguay cu scorul de 3-2 la penalty-uri, în urma unei prestaţii formidabile a portarului Gianluigi Buffon. După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, scor 2-2.

Brazilia a cucerit a patra Cupă a Confederaţiilor, şi a treia la rând, după un 3-0 de senzaţie cu Spania, într-un meci transmis în direct de TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro.

30 Iunie 2013, 22:44 (actualizat 01 Iulie 2013, 15:08) |
Cupa Confederatiilor

Italia a condus cu 1-0 şi 2-1 în timpul regulamentar de joc, graţie golurilor marcate de debutanţii Davide Astori ('24) şi Alessandro Diamanti ('73), dar sud-americanii au trimis partida în prelungiri în urma unei "duble" a lui Edinson Cavani ('58, '78). Uruguayanul a ajuns la cota 17 în tricoul naţionalei sale, după ce atacantul de 26 de ani a reuşit trei goluri la această ediţie a Cupei Confederaţiilor (a mai punctat în eşecul cu Brazilia, scor 1-2, în 26 iunie, în semifinale).

Cu 10 minute înainte de finalul prelungirilor, Riccardo Montolivo a fost eliminat, pentru cumul de cartonaşe galbene, dar sud-americanii nu au izbutit să-şi concretizeze dominarea teritorială.

La loviturile de departajare, italienii au ratat prin Matia de Sciglio, dar au punctat prin Alberto Aquilani, Stephan El Shaarawy şi Emanuele Giaccherini, în timp ce Uruguay-ul nu a înscris decât prin Edinson Cavani şi Luis Suarez, iar Gianluigi Buffon a apărat execuţiile lui Diego Forlan, Martin Caceres şi Walter Gargano.

Au evoluat echipele:

• Uruguay: 1. Fernando Muslera - 16. Maxi Pereira (6. Alvaro Pereira, '81), 2. Diego Lugano (căpitan), 3. Diego Godin, 22. Martin Caceres - 5. Walter Gargano, 17. Egdar Arevalo Rios (15. Diego Perez, '107), 7. Cristian Rodriguez (20. Alvaro Gonzalez, '56) - 10. Diego Forlan - 21. Edinson Cavani, 9. Luis Suarez. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez
  • Italia: 1. Gianluigi Buffon - 2. Christian Maggio, 4. Davide Astori (19. Leonardo Bonucci, '96), 3. Giorgio Chiellini, 5. Mattia De Sciglio - 6. Antonio Candreva, 16. Daniele De Rossi (7. Alberto Aquilani, '70), 18. Riccardo Montolivo - 23. Alessandro Diamanti (22. Emanuele Giaccherini, '83), 11. Alberto Gilardino, 14. Stephan El Shaarawy. Selecţioner: Cesare Prandelli

Unica ediţie a Cupei Confederaţiilor la care a mai participat Italia a fost cea din 2009, pe care a încheiat-o pe locul al cincilea, după o victorie (3-1 cu SUA) şi 2 eşecuri (0-1 cu Egipt şi 0-3 cu Brazilia).

Şi Uruguay-ul s-a aflat tot pentru a doua oară în istorie la această competiţie, după ediţia din 1997. Atunci, sud-americanii au câştigat spectaculos grupa B (2-0 cu Emiratele Arabe Unite, 2-1 cu Cehia şi 4-3 cu Africa de Sud), dar au fost învinşi, surprinzător, în semifinale, de Australia, cu scorul de 1-0, după prelungiri. Uruguay-ienii au pierdut şi finala mică, 0-1, în faţa Cehiei.