Irina-Camelia Begu, unica româncă din "optimile" turneului de la Madrid. Andrea Petkovic a abandonat

A 37-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a acces în optimile de finală ale turneului de la Madrid, după ce adversara sa, germana Andrea Petkovic (locul 10 WTA), a fost nevoită să abandoneze, din motive medicale, înaintea partidei din turul secund.

Bucureşteanca de 24 de ani, unica reprezentantă a României rămasă în această competiţie, şi-a asigurat astfel şi 52.090 euro şi 120 de puncte WTA.

04 Mai 2015, 18:28 (actualizat 04 Mai 2015, 22:14) |
Irina-Camelia Begu

"Noaptea trecută am avut probleme gastrointestinale şi, din nefericire, sunt nevoită să mă retrag din turneu", a scris germana de 27 de ani pe reţelele de socializare.

Begu şi nemţoaica de origine bosniacă nu se mai duelaseră decât o singură dată, anul trecut la Wimbledon, când Petkovic s-a impus greu, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Bucureşteanca a acces în "optimi" şi în proba de dublu, alături de iberica Lara Arruabarrena, după ce au învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi un minut, cuplul ceh Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka, cap de serie numărul 8. În optimile de finală, Irina-Camelia Begu şi Lara Arruabarrena vor întâlni perechea Vera Duşevina/Maria Jose Martinez Sanchez (Rusia/Spania), care a trecut, cu scorul de 6-1, 6-7 (4), 13-11, de cuplul Darija Jurak/Arantxa Parra Santoja (Croaţia/Spania).

Pentru calificarea în sferturile de finală de la Madrid, Begu şi Arruabarrena vor primi 120 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 15.780 de euro.

Românca se află a treia oară la turneul de la Madrid: în 2012 a fost învinsă în turul inaugural, de Maria Şarapova (0-6, 3-6), iar în 2014 a fost eliminată în runda a doua, de Shuai Zhang (4-6, 5-7), după ce trecuse spectaculos de Sabine Lisicki, scor 6-3, 6-4.

Acesta este al şaptelea turneu WTA pentru Irina Begu din 2015, după cele de la Shenzen (a fost învinsă în primul tur), Sydney (eliminată în primul tur al calificărilor), Australian Open (învinsă în optimile de finală de Eugenie Bouchard), Rio de Janeiro (învinsă în semifinala de simplu, abandon în finala de dublu) și Miami, unde a fost învinsă în turul al III-lea de poloneza Agnieszka Radwanska. De asemenea, bucureșteanca a avut un aport substanțial la calificarea echipei de FedCup în play-off-ul Grupei Mondiale. Nu în ultimul rând, la Charleston a fost eliminată în sferturile de finală (de Angelique Kerber), iar la Praga, în primul tur (de Katerina Siniakova).

La turneul de la Madrid, au mai participat Simona Halep - eliminată în runda inaugurală de franţuzoaica Alizé Cornet - Alexandra Dulgheru, care a abandonat în primul tur în meciul cu sârboaica Ana Ivanovic, la scorul de 6-2, 6-7(1), 0-4, şi Andreea Mitu, eliminată de americanca de origine rusă Varvara Lepchenko în turul I, scor 6-7(3), 4-6. Prezenţa în runda inaugurală la turneul de la Madrid a fost premiată cu 10 puncte WTA şi 11.600 de euro.