Irina-Camelia Begu - succes dramatic în primul tur la Moscova, cu Țvetana Pironkova

A 29-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a acces în turul al doilea al turneului de la Moscova, de tip Premier, după un meci foarte greu cu bulgăroaica Țvetana Pironkova (locul 52 WTA), scor 1-6, 7-6(2), 6-2 la capătul unui meci de două ore și 4 minute.

Bucureșteanca de 24 de ani, finalistă la Kremlin Cup anul trecut, și-a asigurat astfel 55 de puncte și 10.790 de dolari.

19 Octombrie 2015, 16:33 (actualizat 19 Octombrie 2015, 16:56) |
Irina-Camelia Begu
Statistica meciului dintre Irina Begu și Țvetana Pironkova, de la Kremlin Cup 2015

Românca a evoluat deosebit de slab în primul set, astfel că bulgăroaica a defilat până la 5-0, izbutind și două break-uri, la scorul de 1-0 (după ce Begu a avut 40-15) și 3-0.

Setul al doilea a fost cel mai dramatic al întâlnirii: românca a condus cu 2-0, însă apoi a pierdut următoarele două game-uri. La scorul de 3-3, Begu și-a pierdut din nou serviciul și avea să fie condusă cu 5-3, după un game care a avut 12 schimburi de mingi. Bucureșteanca a egalat la cinci însă după un game alb și un break în care nu a cedat decât un singur punct (pe primul), după care și-a pierdut din nou serviciul. Mulțumită numeroaselor greșeli neforțate ale adversarei, românca a reușit re-break-ul și a trimis partida în tie-break.

Irina Begu nu a avut emoții în această fază a partidei, pe care și-a adjudecat-o cu 7-2, grație a două mini-break-uri (la 2-0 și 4-1), precum și a faptului că nu a pierdut niciun punct după ce a servit.

Mai experimentată, cu un mental mai bun și mai proaspătă din punct de vedere fizic, românca s-a impus cu destulă ușurință în setul decisiv: a reușit două break-uri la 0-0 și 2-0 (ultimul, fără să cedeze niciun punct!), și-a adjudecat fără emoții serviciul și a ”închis partida” la prima minge de meci ivită, în fața unei adversare care a devenit tot mai nervoasă pe parcursul întâlnirii, pe măsură ce Irina-Camelia Begu izbutea să-și impună jocul.

Statistica partidei de luni dintre Begu și Pironkova:

(w620) Statistica

Aceasta a fost a patra partidă dintre cele două sportive: primele două, disputate în 2013, au fost adjudecate de jucătoarea de 28 de ani originară din Plovdiv (6-3, 6-4 la Hobart și 7-6(7), 6-2, la 's-Hertogenbosch), iar anul trecut, în ”sferturi” la Moscova, s-a impus românca, scor 1-6, 6-3, 6-2.

Anul trecut, Irina-Camelia Begu a avut un parcurs remarcabil la Kremlin Cup, stopat în finală de rusoaica Anastasia Pavliucenkova (locul 29 mondial atunci, poziția 31 în prezent), scor 4-6, 7-5, 6-1. În 2013, turneul de la Moscova a fost câștigat de Simona Halep.

Moscovita de 24 de ani o va întâlni marți în prima rundă pe Monica Niculescu (locul 45 în lume). O altă româncă, Alexandra Dulgheru (poziția 58 mondială) va evolua contra unei sportive venite din calificări, în timp ce Ana Bogdan (locul 149 WTA) a fost învinsă în calificări de A. Sasnovich, scor 6-3, 7-6(4).

Irina-Camelia Begu (cap de serie numărul 7 la Moscova) a fost eliminată timpuriu la ultimele două competiții: în turul al doilea la Wuhan, de Roberta Vinci (locul 17 WTA), scor 6-4, 6-3, după un succes dificil în fața kazahei Zarina Diyas (poziția 51 mondială, scor 7-6(5), 7-6(5), iar la Beijing a fost eliminată în runda inaugurală de croata Mirjana Lucic-Baroni (locul 69 în lume), scor 6-1, 3-6, 6-3. De menționat însă și faptul că, înaintea turneelor din China, românca a cucerit al doilea trofeu WTA al carierei, la Seul.

Begu are două trofee în palmares: la Seul (2015) și la Tașkent (2012). A mai disputat alte trei finale de-a lungul timpului: anul trecut, la Moscova și în 2011, la Budapesta și la Marbella. La dublu, are 4 succese (în 2012 la Hobart, cu Monica Niculescu, în 2013 la 's-Hertogenbosch cu Medina Garrigues, în 2014 la Seul cu Lara Arruabarrena și la Rio de Janeiro cu Maria Irigoyen) din 7 finale disputate.