Irina Camelia-Begu şi Simona Halep, în "optimi" la Linz

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu a acces marţi în optimile de finală ale turneului de la Linz, după ce a dispus de columbianca Catalina Castano cu scorul de 6-0, 6-4, într-un meci care a durat o oră şi jumătate.

Şi Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale aceluiaşi turneu, după ce adversara sa, Lesia Tsurenko, a abandonat meciul după 21 de minute.

Sorana Cîrstea şi Alexandra Cadanţu au părăsit turneul austriac din primul tur.

09 Octombrie 2012, 18:39 (actualizat 10 Octombrie 2012, 00:14) |
Irina Begu

A 57-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, nu a mai repetat evoluţia modestă de luni, la turneul de la Linz, şi a învins-o fără probleme pe columbianca Catalina Castano, scor 6-0, 6-4, în primul tur al competiţiei din Austria.

Bucureşteanca de 22 de ani, care şi-a asigurat 30 de puncte WTA şi 2.950 de dolari, ratase luni calificarea pe tabloul principal, după eşecul neaşteptat în faţa americancei Mallory Burdette, scor 4-6, 1-6, dar a beneficiat de statutul de lucky-loser oferit de organizatori, după retragerea slovacei Dominika Cibulkova, şi a putut lupta pentru calificarea în optimile de finală.

Irina-Camelia Begu o va întâlni pe olandeza Kiki Bertens (locul 60 WTA).

Simona Halep (locul 46 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale aceluiaşi turneu, beneficiind de abandonul Lesiei Tsurenko (poziţia 102 WTA), la scorul de 3-0 la game-uri pentru româncă, în primul set, după 21 de minute de joc.

Din nefericire, cea mai bine clasată jucătoare din România, Sorana Cîrstea (locul 26 WTA), a fost învinsă marţi, tot la Linz, de croata Petra Martic (locul 64 WTA), scor 4-6, 3-6, într-o partidă care a durat o oră şi 19 minute.

O altă jucătoare din România, Alexandra Cadanţu, locul 88 WTA, a fost învinsă, tot marţi, cu scorul de 6-2, 6-1, după 55 de minute, de Romina Oprandi (Elveţia), poziţia 55 în ierarhia mondială.

Pentru participarea la turneul de la Linz, Sorana Cîrstea şi Alexandra Cadanţu vor primi un punct WTA şi un cec în valoare de 1.725 de dolari.