Irina-Camelia Begu, învinsă la Madrid de Sabine Lisicki în turul al doilea

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu a fost eliminată în turul al doilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid de germana Sabine Lisicki, scor 3-6, 4-6, după un meci care a durat oră și 22 de minute.

Bucureșteanca de 23 de ani (locul 117 WTA), care a beneficiat de un wild card la această competiție, va fi premiată cu 21.600 de euro şi 65 de puncte WTA.

08 Mai 2014, 00:05 |
Irina-Camelia Begu

Sabine Lisicki (poziția 16 în lume) câștigase și precedenta întâlnire cu Irina Begu, disputată în 2011, în semifinale la Dallas (6-0, 6-1). În același an, în al doilea tur la Beijing, românca s-a retras după primul set, câștigat de nemțoaica de 24 de ani originară din vestul Germaniei.

Aceasta a fost a doua participare a Irinei Begu la acest turneu, după cea din 2010, când a fost eliminată în runda a doua.

Dacă Simona Halep a acces în turul al treilea al competiției, duminică, Sorana Cîrstea, locul 27 WTA, a fost învinsă, duminică, de sportiva cehă Petrei Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5, scor 6-1, 5-7, 7-6 (7/4), iar Monica Niculescu, locul 79 WTA, venită din calificări, a fost învinsă de americanca Sloane Stephens, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, scor 2-6, 6-3, 6-2.